Previous Next Play Pause
1 2 3 4
12 listopada br. w Świątyni Opatrzności Bożej złożono sprowadzone z Wielkiej Brytanii doczesne szczątki trzech pierwszych Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. W uroczystościach z udziałem władz państwowych, korpusu dyplomatycznego, Wojska Polskiego uczestniczyła także delegacja UdSKiOR z przewodniczącym Rady ds. Kombatantów Sędzią Bogusławem Nizieńskim.
Ceremonia rozpoczęła się wprowadzeniem w uroczystym kondukcie doczesnych szczątków Prezydentów po czym zgromadzeni modlili się podczas Eucharystii, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Podczas liturgii przewodniczacy KEP zwrócił uwagę na konieczność przywrócenia pamięci o polskich władzach na uchodźstiwe. Polacy zapomnieli, że mieliśmy legalną Polskę - poza Polską. Zapomnieli, że w okresie zniewolenia komunistycznego na emigracji istniały legalne, konstytucyjne władze Rzeczypospolitej, które zachowały depozyt niepodległości na emigracji zapewniając ciągłość władzy państwowej - podkreślał abp. Gądecki.

 

W trakcie uroczystości głos zabrali prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki podkreślając wagę powrotu trzech Prezydentów do wolnej Polski.

W tej świątyni, będącej widomym symbolem suwerennej, wolnej, niepodległej Polski witamy, a zarazem odprowadzamy na miejsce wiecznego, symbolicznego spoczynku w Mauzoleum Narodowym RP tych prezydentów, którzy przenieśli ją przez dziesięciolecia bardzo trudnych lat - cały czas będąc uosobieniem wolnej, suwerennej, niepodległej Polski zaznaczył prezydent.
Z kolei premier podkreślił, że: sprowadzenie szczątków prezydentów RP na uchodźstwie jest nie tylko zwieńczeniem trwających od pięciu lat obchodów stulecia odzyskania niepodległości, ale również częścią procesu odzyskiwania i odbudowywania pamięci historycznej po 1989 r.
 
Po Mszy św. prochy prezydentów zostały uroczyście złożone do sarkofagów w Mauzoleum Prezydentów RP. Obok Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego został również pochowany ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i jego małżonka Karolina Kaczorowska, obecnie spoczywający w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.
Otwarto także Izbę Pamięci Prezydentów RP.