Previous Next Play Pause
1 2 3 4
22 listopada br. na warszawskich Starych Powązkach uroczyście pochowano sprowadzone z Irlandii doczesne szczątki profesora Jana Leopolda Łukasiewicza, wybitnego logika i matematyka, kryptologa w czasie wojny polsko-bolszewickiej, wykładowcę Uniwersytetów we Lwowie, Warszawie i Dublinie, a także ministra oświaty w rządzie Ignacego Paderewskiego.
 
Wybitnego profesora, który ostatnie lata życia uciekaiąc przed instalowanym w Polsce komunizmem spędził w Dublinie w imieniu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych żegnał dyrektor Gabinetu Szefa Urzędu Wojciech Lesiak. Uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii sprawowanej przez biskupa seniora diecezji drohiczyńskiej Antoniego Pacyfika Dydycza, który w homilii podkreślał niezwykły patriotyzm i przywiązanie do tradycji profesora Łukasiewicza. W świątynii odczytano także listy premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. 
 
Po Mszy świętej prochy śp. Jana Łukasiewicza w asyście honorowej przeniesiono na miejsce wiecznego spoczynku wypełniając tym samym wolę profesora, by wrócić do wolnej Ojczyzny.
 
W ostatniej drodze profesorowi towarzyszyła rodzina, przedstawiciele Kancelarii Premiera z ministrem Janem Dziedziczakiem, szef służby zagranicznej Arkady Rzegocki, Ambasador RP w Irlandii Anna Sochańska, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Karol Polejowski, szef gabinetu politycznego Ministerstwa Edukacji i Nauki Jarosław Brzózka, przedstawiciele Wojskowego Biura Historycznego oraz polscy Ormianie z wiceprezesem Fundacji Ormiańskiej Maciejem Bohosiewiczem, a także profesorowie i studenci Uniwersytetu Warszawskiego.