3 kwietnia 2019 roku w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające zmarłego przed 80–ciu laty płk. Walerego Sławka - wybitnego działacza niepodległościowego, Marszałka Sejmu i trzykrotnego Premiera Polski, oficera I Brygady Legionów Polskich, Kawalera Orderu Orła Białego i Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari, jednego z najbliższych współpracowników Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

O godzinie 12:00 przy al. Szucha 16 w obecności Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Marszałka Sejmu RP, przedstawicieli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Kancelarii Prezydenta, Dowództwa Garnizonu Warszawa i Sztabu Generalnego Wojska Polskiego odsłonięto tablicę upamiętniającą tego zasłużonego Polaka. Jej lokalizacja nie była przypadkowa. W tym budynku wzniesionym dla Oficerskiej Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej „Proporzec”, grupującej oficerów wyższych szarż, nazywanej nieoficjalnie „Domem generalskim”, w latach 1936-1939 mieszkał płk Walery Sławek. Jan Józef Kasprzyk w swoim przemówieniu przypomniał zasługi architekta naszej niepodległości, człowieka uczciwego i do ostatnich dni życia oddanego służbie Ojczyźnie.

 

"Przywracamy dziś pamięć o pułkowniku Walerym Sławku, jednym z architektów naszej wolności. Przywracamy pamięć dlatego, że przez wiele lat pamięć o Nim była tłamszona. W okresie zniewolenia komunistycznego czyniono wszystko, aby takie postaci jak on uległy zapomnieniu dlatego, że był on uosobieniem najpiękniejszych cnót, jakie w życiu publicznym istnieć powinny – bezinteresowności, służby, oddania sprawie i uczciwości. Walery Sławek zakończył życie tragicznie. Nie znamy do końca powodów tego kroku, który podjął w nocy z 2 na 3 kwietnia. Nie wiemy tego, ale musiał widzieć, że zagrożenie płynące z zachodu i wschodu na Polskę jest przeogromne. Może obawiał się, że nie jest w stanie temu zagrożeniu zapobiec, że nie wypełni testamentu Józefa Piłsudskiego, który chciał by Polska niepodległa trwała wiecznie. Tego nie wiemy. Wiemy jedno. Testament Walerego Sławka to Konstytucja kwietniowa, to jego pisma, odezwy i przemówienia wygłaszane w Sejmie. Testament Walerego Sławka zawiera się w słowach, które były przenajświętsze dla Piłsudczyków – idźcie swoją drogą, służąc tylko Polsce i miłując tylko Polskę."

 

Następnie na Powązkach Wojskowych, gdzie spoczywa płk Walery Sławek, delegacje przybyłe na uroczystości złożyły wiązanki i wieńce na grobie.