Dziś w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk spotkał się z harcerzami, by podsumować majowe obchody 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino i uhonorować medalem „Pro Patria” tych spośród nich, którzy wyróżnili się szczególnym zaangażowaniem w przygotowaniu obchodów.

 

Podczas poniedziałkowej ceremonii odznaczeni zostali hm. Karol Gzyl, hm. Michał Markowicz, hm. Dorota Kołakowska, hm. Tomasz Kujaczyński, hm. Tomasz Fliszkiewicz oraz phm. Katarzyna Roguszewska.

 

Medale, które miałem zaszczyt wręczyć, to wyraz naszej wdzięczności dla młodego pokolenia, które Państwo reprezentują. To wyraz naszej wdzięczności dla polskich harcerzy ze wszystkich organizacji harcerskich za to, że wypełniliście tak wspaniale wolę i testament żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Bo każdy z nas pamięta o tym przesłaniu, tym testamencie i tym w zasadzie rozkazie, jaki w 1969 r. wypowiedział gen. Władysław Anders, przekazując opiekę nad tą wspaniałą nekropolią, symbolem chwały i dumy polskiego oręża, jaką jest Monte Cassino i cmentarz tam się znajdujący pod opiekę polskich harcerzy – powiedział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Jak zaznaczył minister Kasprzyk, harcerze ten testament wypełniają każdego roku, ale w tym roku wypełnili go w sposób szczególny: - Tegoroczne obchody na Monte Cassino nie miały chyba sobie równych w dotychczasowych dziejach. Miały wymiar międzynarodowy z uwagi na obecność prezydenta RP i po raz pierwszy prezydenta Republiki Włoskiej. Miały także wymiar międzypokoleniowy i jest to Wasza zasługa. Zaciągnęliście warty przy grobach żołnierzy 2. Korpusu, którzy do Polski nie doszli, zginęli na Monte Cassino. Staliście ramię w ramię pomagając kombatantom, weteranom 2. Korpusu Polskiego, którzy z całego świata przybyli, by oddać hołd poległym kolegom. Za to bardzo Wam dziękujemy. Ale też prosimy, aby w kolejnych latach można było na Was liczyć i wiem, że będzie można na Was liczyć. Dziękuję Wam, że mogliśmy wspólnie i tak bardzo godnie uczcić tych, którzy nie wahali się ponieść najwyższej ofiary, aby Polska była wolna i niepodległa.

 

W imieniu wyróżnionych harcerzy z ZHP głos zabrał hm. Karol Gzyl, zastępca naczelniczki organizacji. Podkreślił on, że są takie daty i miejsca, gdzie po prostu trzeba być: - Taką datą była 75. rocznica bitwy o Monte Cassino, a miejscem Wzgórze Cassino. Wszystkich nas tam ciągnęło to pragnienie, by podjąć służbę w miejscu i w czasie, który już się nie powtórzy. By raz jeszcze spotkać się z Wami drodzy weterani, kombatanci, by raz jeszcze bezpośrednio od Was odebrać tę lekcję najważniejszą – czym jest służba i jak tę służbę pełnić. Dla tych najmłodszych to było uzmysłowienie, że są częścią tej wielkiej opowieści o Polsce, o naszej historii, ale też o naszym jutrze. Monte Cassino dało nam lekcję służby i braterstwa. Panie Ministrze, będziemy dalej wierni przesłaniu żołnierzy Armii gen. Andersa.

 

18 maja 2019 roku, w 75. rocznicę zakończenia zwycięskiej bitwy, niemal 2000 polskich harcerzy i harcerek wsparło Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w przygotowaniu uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino i zaciągnęło wartę przy grobach wszystkich spoczywających tam żołnierzy 2. Korpusu Polskiego.

 


nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty