8 października 2019 r., w 79. rocznicę powołania organizacji zbrojnej Bataliony Chłopskie, w Świątyni Opatrzności w Warszawie odbyła się uroczysta Msza święta w intencji poległych, zmarłych oraz żyjących żołnierzy tej formacji. Na wspólnej modlitwie zebrali się m.in. weterani Batalionów Chłopskich oraz innych środowisk kombatanckich, a także szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Następnie na warszawskim Mokotowie odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet, usytuowanego na skwerze u zbiegu ulic Czerniakowskiej i Polski Walczącej. Odsłonięcia pomnika dokonali minister Kasprzyk, prezes Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich płk dr inż. Zbigniew Zaborowski, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz oraz burmistrz Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy Rafał Miastowski.

 

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, że lata starań, aby w stolicy niezłomnej Rzeczpospolitej stanął pomnik poświęcony czynowi zbrojnemu Batalionów Chłopskich, lata starań, wysiłków czynionych przez Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich na czele z panem pułkownikiem Zbigniewem Zaborowskim wreszcie się ziściły. Stwierdził, że siła blisko 170 tys. żołnierzy Batalionów Chłopskich brała się z wiary w Boga. Najdobitniejszym na to przykładem jest fragment roty przysięgi, w której wybrzmiewa: „Idziemy walczyć o chrześcijańską Polskę!” A jednocześnie z wiary w niepodległość, zaszczepionej przez ich rodziców, dziadów i pradziadów.

 

Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że żołnierze czerpali także moc ze słów Witosa, który mówił, że Polska powinna i będzie trwać wiecznie. Wy nie zadawaliście sobie w chwili trudnej, tragicznej, kiedy dwóch okupantów rozdrapało między siebie Rzeczypospolitą pytań: po co? i dlaczego?. Bo w waszych uszach brzmiały słowa Witosa: Polska musi trwać wiecznie. Ale żeby trwała, musi być niepodległa!

 

Przed wspólnym odsłonięciem pomnika minister Kasprzyk wręczył uroczyście prezesowi Zaborowskiemu Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości.

 

Na zakończenie uroczystości, przed nowym upamiętnieniem, odśpiewano Apel Pamięci oraz złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

 

Organizatorami uroczystości byli Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.


nr 5 (401) Maj

202405