„Polskie drogi do Bałtyku 1918-1920. W 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem” – to tytuł wystawy, której wernisaż miał miejsce 7 lutego br. w sali kolumnowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

 

Podczas uroczystości zorganizowanej wspólnie przez Centralną Bibliotekę Wojskową i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył zasłużone osoby medalami „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria”, zaś Dyrektor CBW Jan Tarczyński wręczył medale z okazji 100-lecia Centralnej Biblioteki Wojskowej.

 

Wspominając akt zaślubin Polski z morzem sprzed stu lat Minister Jan Józef Kasprzyk podkreślił jak ważną miał on symbolikę:

 

– Polska już na zawsze będzie współwłaścicielem tego akwenu, a przez to będzie miała przysługujące jej, a zabrane przez zaborców prawo otwarcia na świat. Odcięci od morza, odcięci od niepodległości byliśmy przez półtora wieku. Postulat, aby Polska odrodziła się jako państwo z dostępem do morza, które w ówczesnych warunkach oznaczało otwarcie na świat, to był jeden z postulatów, jaki prezydent Stanów Zjednoczonych zawarł w orędziu, które miało kończyć I wojnę światową i porządkować ład powojenny Polski i świata.

 

Uroczystego otwarcia wernisażu dokonali wspólnie Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, Minister Jan Józef Kasprzyk, Dyrektor Jan Tarczyński, Dariusz Piotr Bonisławski, Tomasz Miegoń oraz wiceadm. Krzysztof Jaworski.

 

- Ta wystawa dla nas - współczesnych to uzmysłowienie, że w każdej epoce i miejscu Opatrzność daje nam Polakom szansę. Czy ją wykorzystamy zależy to tylko od nas. Dziękuję organizatorom wystawy, która przypomni tu w stolicy Polski o ogromnym dorobku pokolenia roku 1918-1920, pokolenia II Rzeczypospolitej – powiedział Szef UdSKiOR.

 

W ostatniej części uroczystości Dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego Barbara Jaroszek zaprezentowała monetę kolekcjonerską NBP "100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem".

 

Wystawę można oglądać na ul. Krakowskie Przedmieście 64 w Warszawie do 29 lutego 2020 r.

 

10 lutego 1920 r. generał Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją Województwa Pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem, wrzucając pierścień do morza. Tego dnia, przed zaślubinami, odbyło się spotkanie generała i delegacji władz Polski w Gdańsku z tamtejszymi Polakami, którzy ofiarowali na ręce Józefa Hallera dwa platynowe pierścienie.

 

Głównym punktem zorganizowanych wtedy uroczystości była Msza św. dziękczynna, podczas której duchowni poświęcili Banderę Polską. Przy huku 21 salw armatnich Eugeniusz Pławski wraz z Florianem Napierałą podnieśli ją na maszcie jako znak objęcia przez Polską Marynarkę Wojenną wachty na Bałtyku. W imieniu dotychczasowych strażników Wybrzeża rybak kaszubski, szyper Jakub Myślisz, przekazał symbolicznie straż w ręce polskiego marynarza.

 

W Rewie na dziesięciu szkutach podniesiono polskie bandery, tworząc zalążek Polskiej Marynarki Handlowej. Polska objęła 10 lutego odcinek wybrzeża morskiego, które wraz z Mierzeją Helską liczyło 140 km zaniedbanego gospodarczo wybrzeża Bałtyku.