8 maja br., w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złożył kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie oddając hołd żołnierzom polskim, którzy zapisali wspaniałe karty w historii Polski i Świata walcząc na prawie wszystkich frontach II wojny światowej, na lądzie, na morzu i w powietrzu o wolność, o suwerenność własnego kraju oraz innych narodów i państw.

 

Następnie, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie w intencji ofiar tego najkrwawszego konfliktu zbrojnego w historii została odprawiona Msza święta.

 

Po nabożeństwie głos zabrał minister Jan Józef Kasprzyk, który wspominał, że 8 maja był zawsze tym dniem, kiedy spotykaliśmy się z Kombatantami - Weteranami Walk o Niepodległość w Katedrze Polowej Wojska Polskiego aby dziękować Bogu oraz Im za to, że nie wahali się już od pierwszego dnia drugiej wojny światowej aż po dzień ostatni, walczyć o rzecz najcenniejszą jaką jest niepodległość własnej Ojczyzny oraz podbitych państw i narodów. Dziś, w tych wyjątkowych okolicznościach pragnę podziękować naszym kombatantom w imieniu nas wszystkich za ich walkę podczas II wojny światowej, za wolną Polskę!

 

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił wspaniałą kartę zapisaną przez żołnierza polskiego podczas II wojny światowej i daninę krwi naszego narodu, którą przyszło nam złożyć na ołtarzu wolności:  - Polacy walczyli już od pierwszego dnia tego konfliktu wiedząc, że nie ma wartości cenniejszych od wolności i niepodległości, które zostały podeptane przez niemieckich nazistów i rosyjskich komunistów we wrześniu 1939 roku. Walczyliśmy na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, walczyliśmy na wszystkich frontach tej wojny, na lądzie, morzu i w powietrzu. Przelewaliśmy krew a życie straciło 6 milionów polskich obywateli, utraciliśmy bezcenne dzieła kultury, nasza stolica legła w gruzach, utraciliśmy też połowę terytorium naszego kraju. II wojna światowa to jedna z najboleśniejszych ran na ciele narodu polskiego. Podnieśliśmy się jednak z tych ran zwycięsko

 

Minister podkreślił również, że 8 maja nie był jednak dla Polski dniem zwycięstwa. Okupację hitlerowską zastąpiła okupacja sowiecka. Pomimo tego wierzyliśmy, że wolność nadejdzie. Dzięki tym, którzy wpatrzeni byli w przykład bohaterskiego żołnierza polskiego nie tracącego nadziei, że Polska będzie wolna. Dzięki tej nadziei przetrwaliśmy okres komunistyczny. Po blisko pół wieku nadeszła jutrzenka wolności.

 

--

75 lat temu, 8 maja 1945 roku o godz. 23.01 czasu środkowo-europejskiego nastąpiło przerwanie działań wojennych. Było to wynikiem podpisania 7 maja o godzinie 2.41 przez przedstawiciela admirała Dönitza aktu bezwarunkowej kapitulacji niemieckich sił zbrojnych. Kapitulację poprzedziła ostateczna ofensywa wojsk alianckich, która doprowadziła Niemcy do wyniszczenia i beznadziejnej sytuacji militarnej oraz politycznej. Tydzień wcześniej, 30 kwietnia, Hitler mianował na swoje miejsce admirała Dönitza i popełnił samobójstwo w oblężonym Berlinie. Dla Polski i Europy II wojna światowa skończyła się, choć do września 1945 roku trwały jeszcze intensywne walki na Dalekim Wschodzie.

 

Wojna trwała w sumie 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa (ponad dwa razy więcej niż w I wojnie światowej), liczące około 1,7 mld mieszkańców. Działania wojenne przebiegały na terytorium 40 państw. Do wojska powołano ok. 110 mln ludzi, nie licząc uczestników ruchu oporu. Ogólne straty w ludziach były ponad 5-krotnie wyższe niż w I wojnie światowej i wyniosły ponad 50 mln poległych, zamordowanych, zmarłych. II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości. Polska straciła ponad 6 mln obywateli, w tym 644 tys. wskutek bezpośrednich działań wojennych. Straty te ujęte procentowo w stosunku do liczby ludności, były największe na świecie. Rezultatem wojny stało się też trwałe inwalidztwo ok. 600 tys. osób.

 

Polskie Siły Zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej: w zachodniej i południowej Europie, w Afryce Północnej, a od końca 1943 roku również na froncie wschodnim, zadając Niemcom i ich sojusznikom wiele niszczących ciosów. W końcowych operacjach II wojny światowej w działaniach na Wschodzie i na Zachodzie łącznie brały udział 2 armie ogólnowojskowe, 3 różne korpusy oraz kilkadziesiąt samodzielnych związków taktycznych, oddziałów jak i pododdziałów. W lipcu i sierpniu 1945 roku w Poczdamie przywódcy sprzymierzonej trójki (Stanów Zjednoczonych, ZSRR, Wielkiej Brytanii) ustalili zasady polityki wobec Niemiec. Kapitulacja położyła kres niemieckiej narodowo-socjalistycznej ideologii, która kierowała tym krajem od 12 lat. Polska, która w wyniku ustaleń poczdamskich znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, musiała jednak poczekać na odzyskanie niepodległości aż do 1989 roku.