W niedzielę, 2 sierpnia br. przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbył się apel z okazji święta i jubileuszu 100-lecia 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego.

 

W niedzielnej uroczystości udział wziął Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który uhonorował medalami „Pro Patria” czterech członków Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci o kawalerii II Rzeczypospolitej i popularyzowaniu jej dziejów.

 

Medalem „Pro Patria” odznaczeni zostali:

Paweł Foremny

Piotr Grzybowski

Piotr Książczak

Piotr Mizerski

 

Minister Jan Józef Kasprzyk dziękował szwoleżerom za kultywowanie pamięci i tradycji kawaleryjskich: - Stojąc przed Wami szwoleżerami chcę Wam jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować za to, że jesteście strażnikami narodowej pamięci, pamięci o 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich i polskiej kawalerii, która była jedną z najwspanialszych formacji wojskowych w historii wojskowości.

 

W swoim przemówieniu Szef UdSKiOR odniósł się również do zbliżającej się 100. rocznicy bitwy warszawskiej: - Wspominamy dzisiaj tych walecznych kawalerzystów, którzy 100 lat temu obronili nie tylko niepodległość Rzeczypospolitej ale obronili tożsamość Europy bo wojna z bolszewikiem w 1920 roku była zderzeniem dwóch światów. Gdyby nie Ich poświęcenie, nie tylko Polska ale i Europa utonęłyby w morzu krwi. Chwała Bohaterom 1920 roku, szwoleżerom 3. pułku i tym, którzy są Ich godnymi spadkobiercami!

 

Wyróżnieni zostali również zasłużeni dla Pułku szwoleżerowie i żołnierze z Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej zaś kadetom Szwadronu Honorowego nadano barwy pułkowe czyniąc ich szwoleżerami.

 

Warszawskie Dni Kawaleryjskie, organizowane przez Szwadron Honorowy 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, odbyły się w Łazienkach Królewskich już po raz siódmy. Po raz kolejny można było poczuć klimat przedwojennej stolicy lat 30. XX wieku. Wśród atrakcji nie zabrakło pokazów musztry konnej i zawodów we władaniu białą bronią.