Odpowiedz na jedno (nie zawsze) proste pytanie, bądź pierwszy i wygraj „Pasjans Pana Marszałka. Wojna 1920”! Jedyną taką kolekcjonerską edycję kart pasjansowych, wydaną przez UdSKiOR z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, będzie można wygrać w konkursie wiedzy o wojnie polsko-bolszewickiej i postaciach z nią związanych pt. „Poznaj Bohaterów 1920 roku w Stulecie Bitwy Warszawskiej” organizowanym na naszych mediach społecznościowych. Początek konkursu już w poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r.!

 

W dniach 10-21 sierpnia br., od poniedziałku do piątku, na kontach Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na Facebooku (@udskior) i Twitterze (@Kombatanci) publikowane będzie 1 pytanie konkursowe. Osoba, która jako pierwsza udzieli poprawnej odpowiedzi w komentarzu do posta/ tweeta z pytaniem, otrzyma Nagrodę Dnia – „PASJANS PANA MARSZAŁKA. WOJNA 1920”.

 

Pomysł przygotowania „PASJANSA PANA MARSZAŁKA. ROK 1920”, zrealizowany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dla upamiętnienia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, inspirowany jest ulubioną formą spędzania wolnego czasu przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, jaką było stawianie pasjansów. To wyjątkowe wydanie 2 talii kart, których figurami są dowódcy Wojska Polskiego w wojnie z najazdem bolszewickiej Rosji: Marszałek Józef Piłsudski, generałowie Tadeusz Rozwadowski, Józef Haller, Edward Śmigły-Rydz, Kazimierz Sosnkowski, Władysław Sikorski, Wacław Iwaszkiewicz i Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Nie mogło zabraknąć i walecznych dam: Aleksandry Piłsudskiej, Marii Wittekówny, Wandy Gertz i Aleksandry Zagórskiej. Bohaterowie ci w czasach sobie współczesnych honorowani byli za swą postawę orderami, dlatego też karty asowe zdobią emblematy: Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyża Niepodległości, Orderu Odrodzenia Polski i Krzyża Walecznych. Do talii kart dołączona jest książeczka z informacjami na temat każdej z postaci oraz odznaczeń widniejących na kartach. Można się z niej również dowiedzieć, dlaczego Józef Piłsudski – jak mawiali jego przyjaciele – „pasjami stawiał pasjanse” oraz poznać zasady stawiania dwóch ulubionych pasjansów Marszałka.

 

- W tym roku upamiętniamy Setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, podczas której Polska, zatrzymując nawałę bolszewicką, obroniła nie tylko swą suwerenność, ale również świat wartości cywilizacji europejskiej. To rok, w którym zgłębiamy dzieje wojny polsko-bolszewickiej i odkrywamy historie naszych wielkich przodków, którzy doskonale zdiagnozowali zagrożenie, jakie niesie na bagnetach Armia Czerwona i ustrój komunistyczny. Gdyby nie ich determinacja i odwaga, bolszewickie hordy dotarłyby zapewne aż po Gibraltar, topiąc Europę w morzu krwi i nieodwracalnie burząc fundamenty, na jakich od wieków wznoszony był nasz kontynent. Mam głęboką nadzieję, że „PASJANS PANA MARSZAŁKA” z wizerunkami i biogramami polskich Bohaterów 1920 roku będzie – zgodnie z najlepszymi prawidłami – „bawiąc – uczył”. Dlatego też serdecznie zapraszam do udziału w konkursie „Poznaj Bohaterów 1920 roku w Stulecie Bitwy Warszawskiej” i… wygrywania tej wyjątkowej pamiątki z obchodów rocznicowych „Cudu nad Wisłą” – zachęca Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

 

Już od 10 sierpnia br., codziennie od poniedziałku do piątku, na kontach UdSKiOR w mediach społecznościowych ogłaszany będzie Zwycięzca Dnia Konkursu na Facebooku oraz Zwycięzca Dnia Konkursu na Twitterze. Każdy z dwóch Zwycięzców otrzyma limitowaną edycję kart „PASJANS PANA MARSZAŁKA. WOJNA 1920”.

 

Jedna osoba może zdobyć Nagrodę Dnia maksymalnie trzykrotnie. Jednak – niezależnie od liczby zwycięstw – zachęcamy wszystkich Uczestników do udziału w rywalizacji przez cały czas trwania konkursu, ponieważ autorzy 3 najszybszych prawidłowych odpowiedzi udzielonych każdego dnia na Facebooku będą umieszczani w klasyfikacji generalnej Uczestników Konkursu na Facebooku, a autorzy 3 najszybszych prawidłowych odpowiedzi udzielonych każdego dnia na Twitterze będą umieszczani w klasyfikacji generalnej Uczestników Konkursu na Twitterze, według następującej punktacji: autor najszybszej prawidłowej odpowiedzi – 3 pkt., autor drugiej w kolejności najszybszej prawidłowej odpowiedzi – 2 pkt., autor trzeciej w kolejności najszybszej prawidłowej odpowiedzi – 1 pkt.

 

Osoba, która zdobędzie największą liczbę punktów w klasyfikacji generalnej Uczestników Konkursu na Facebooku oraz osoba, która zdobędzie największą liczbę punktów w klasyfikacji generalnej Uczestników Konkursu na Twitterze zdobędzie Nagrodę Specjalną – zestaw cennych publikacji historycznych poświęconych polskiej drodze do Niepodległości.

 

Nagrody Specjalne zostaną wręczone Laureatom przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka podczas konferencji pt. „Znaczenie Bitwy Warszawskiej”, organizowanej przez Urząd w dniu 26 sierpnia br. w Belwederze w Warszawie.

 

Więcej informacji na temat przebiegu konkursu „Poznaj Bohaterów 1920 roku w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej” oraz zasad przyznawania nagród i punktacji w klasyfikacji generalnej w Regulaminie Konkursu.

 

Serdecznie zapraszamy!