W przededniu wydarzeń sierpniowych, 26 sierpnia 2020 r., Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył w Belwederze w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia państwowe: Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski i Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości zasłużonym działaczom nurtu niepodległościowego.

 

Uroczystość poprzedziła ceremonia złożenia kwiatów pod pobliskim pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali: Andrzej Chyłek, Krzysztof Lancman oraz Kazimierz Wilk, zaś Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości Zbigniew Adamczyk, dr Paweł Bogacki, Jan Chojnacki, Anna Cywińska-Kowalewska, Czesław Jakubowicz, Bogdan Koźmiński, Krzysztof Mętrak, Lucyna Michalik, Robert Nowicki, Artur Then, dr Bohdan Urbankowski, Jarosław Wartak, Grażyna Wawrzyńska, Kazimierz Wilk i Piotr Wójcik.

 

– Tak, jak tamto pokolenie, tak również Wy, działacze nurtu niepodległościowego, wierzyliście wbrew wszelkiej nadziei, że Polska powróci do grona państw wolnych i niepodległych. Za to, że nie straciliście wiary i nadziei w to, że nasz kraj odzyska niepodległość, moje pokolenie i pokolenia następne są i będą Wam dozgonnie wdzięcznie – zapewnił Jan Józef Kasprzyk.

 

Nurt niepodległościowy, którego przedstawiciele są dzisiaj obecni, zrzeszał tych, którzy wierzyli, że można być „pierwszą kompanią kadrową”, która przywróci nas na miejsce Rzeczpospolitej należne. Czasem niewielka garstka ludzi jest w stanie wybudzić społeczeństwo z marazmu i pokazać mu, że są idee, za które warto walczyć – podkreślił Szef UdSKiOR, który następnie odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników uroczystości.

 

Podczas uroczystości laureaci Nagrody Specjalnej w zorganizowanym przez UdSKiOR konkursie „Poznaj Bohaterów 1920 roku w Stulecie Bitwy Warszawskiej”: Bartłomiej Fitoł i Dominik Szczepański odebrali z rąk Jana Józefa Kasprzyka zestaw cennych publikacji historycznych. Uczestnicy konkursu odpowiadali na pytania z zakresu wiedzy o wojnie polsko-bolszewickiej i postaciach z nią związanych, które ukazywały się przez dwa tygodnie na profilach Urzędu w mediach społecznościowych. Codziennie na Facebooku oraz na Twitterze osoba, która udzieliła najszybszej prawidłowej odpowiedzi, ogłaszana była Zwycięzcą Dnia i otrzymywała „Pasjans Pana Marszałka. Wojna 1920” – limitowaną edycję kart pasjansowych z wizerunkami bohaterów 1920 roku, wydaną przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Osoby, które udzieliły najwięcej najszybszych poprawnych odpowiedzi zostały laureatami Nagrody Specjalnej.

 

Środową uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych zakończyła konferencja pt. Znaczenie Bitwy Warszawskiej. Prelekcję na temat wojny Polaków z bolszewikami wygłosił prof. Wiesław Wysocki i dr Bohdan Urbankowski. Organizatorami wydarzenia byli Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Historyczny NN im. Andrzeja Ostoja Owsianego.