Na placu Solidarności przy Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej odbyły się 31 sierpnia 2020 r. obchody 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą na czele, sygnatariusze Porozumień Sierpniowych, opozycjoniści i kombatanci.

 

„Solidarność” była oddolnym, robotniczym ruchem powstałym w 1980 roku dla obrony praw pracowniczych, który wkrótce swym zasięgiem objął całą Polskę. Podpisanie porozumienia 31 sierpnia 1980 roku między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym i powstanie „Solidarności” stało się początkiem przemian z roku 1989 – obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.

 

„Solidarność” wyrosła na pragnieniu i żądaniu wolności, godności człowieka, jego praw. Tego, co tak głęboko było zakorzenione w nas, Polakach: potrzeby wolności, suwerenności i swobody, a przede wszystkim normalności – podkreślił prezydent podczas poniedziałkowych obchodów.

 

Brama Stoczni Gdańskiej – wtedy im. Lenina – to miejsce, gdzie w 1970 roku do protestujących robotników strzelano, gdzie polała się krew niewinnych ludzi, którzy chcieli po prostu godnie żyć. „Solidarność” wzięła się z tego, w czym wyrośliśmy, w czym Polska trwa od ponad 1050 lat – z naszej wielkiej tradycji chrześcijańskiej, z wiary, z tego, co pozwalało nam przetrwać najtrudniejsze momenty w naszych dziejach – zaznaczył Andrzej Duda.

 

Podczas obchodów głos zabrali także Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Po wystąpieniach prezydent i premier złożyli wiązanki kwiatów pod historyczną bramą stoczniową. Następnie uczestnicy obchodów wzięli udział w Mszy świętej w Bazylice św. Brygidy, koncelebrowanej przez bp. Jacka Jezierskiego, administratora apostolskiego archidiecezji gdańskiej.

 

--

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – ogólnopolski związek zawodowy powstały w 1980 roku dla obrony praw pracowniczych, do 1989 również jeden z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i komunizmowi.

 

„Solidarność” powstała na bazie licznych komitetów strajkowych (w tym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku), które z czasem przekształciły się w komisje założycielskie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. NSZZ „Solidarność” został zarejestrowany 10 listopada 1980 r. przez Sąd Wojewódzki w Warszawie. Wkrótce związek liczył niemal 10 milionów członków, co stanowiło 80 proc. pracowników państwowych. Organizacje związkowe powstały we wszystkich przedsiębiorstwach i instytucjach – władze nie dopuściły tylko do powołania ogniw związku w Wojsku Polskim i Milicji Obywatelskiej. Od 2014 roku jej patronem jest błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko.