We wtorek, 1 września br., dniu 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się w Warszawie zorganizowane przez UdSKiOR obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W uroczystościach w hołdzie Obrońcom Ojczyzny 1939 r. oraz wszystkim walczącym o wolność naszego kraju w czasie wojny udział wzięli m.in. kombatanci, przedstawiciele Wojska Polskiego, władz państwowych i korpusu dyplomatycznego oraz organizacji pozarządowych.

 

Obchody zainaugurowała Msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego sprawowana przez biskupa polowego gen. bryg. Józefa Guzdka w intencji Ojczyzny i Jej Obrońców.

 

Podczas wieczornej uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego medalami „Pro Patria” zostały uhonorowane osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się w niesieniu pomocy kombatantom podczas epidemii koronawirusa. Członkowie organizacji pozarządowych, które w kwietniu 2020 r. otrzymały dofinansowanie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, codziennie, przez trzy miesiące, zaopatrywali kilkuset weteranów z całego kraju w ciepły posiłek i środki ochrony osobistej, a także realizowali recepty i codzienne zakupy. W uznaniu ich bezinteresownego poświęcenia minister Kasprzyk postanowił uhonorować najbardziej zasłużonych wolontariuszy odznaczeniami resortowymi. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Karolina Bałdyga, Wioletta Bereda, Bogusława Bogucka, Uladzislau Biernacki, Katarzyna Kaźmierczak, Dominika Kołakowska-Kawecka, Małgorzata Koronkiewicz-Hupajło, Zbigniew Kowalewski, Grzegorz Kozaczuk, Krzysztof Krzemiński, Marta Kurkiewicz, Patryk Markuszewski, Ilona Massalska, Andrzej Mazurek, Antoni Pawlicki, Aliaksandr Pestko, Aleksandra Ratajczyk-Sasin, Jagoda Sidorowicz, Piotr Sobiło, ppor. Anna Szczepańska, Magdalena Szymerowska, Agnieszka Więdłocha-Pawlicka i Viktoryia Zvonik.

 

Medalami „Pro Bono Polonie” i „Pro Patria” zostali także uhonorowani żołnierze Dowództwa Garnizonu Warszawa, którzy szczególnie zasłużyli się w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. Medal „Pro Bono Polonie” otrzymał płk Bogdan Sowa, zaś medale „Pro Patria”: st. sierż. Grzegorz Bębenek, płk Tomasz Bieniak, st. szer. Dominik Duszczyński, mjr Robert Herman, ppłk Mariusz Romanowicz, ppłk Tomasz Sewastynowicz oraz ppłk Przemysław Skroński.

 

Jak co roku, gromadzimy się przed Grobem Nieznanego Żołnierza – w miejscu dla nas świętym, by uczcić bohaterów walk o niepodległość naszego kraju. Podczas II wojny światowej jedni walczyli w jednostkach regularnych, inni wstąpili w szeregi podziemia – wszyscy, nosząc dumne miano weteranów, na swoim odcinku spełnili swój obowiązek. Połączyła Was wspólna sprawa – sprawa wolności naszej Ojczyzny – napisał Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk w liście skierowanym do uczestników obchodów, odczytanym przez Dyrektora Gabinetu Szefa Urzędu Wojciecha Lesiaka.

 

Nie ma kraju na świecie, który poniósłby większe straty i dźwigałby większe ciężary. W zwycięstwo wnieśliśmy wkład nieproporcjonalnie duży w stosunku do innych. Wykrwawialiśmy się na wszystkich frontach tej wojny, ale gdy szło o obronę naszych żywotnych interesów, pozostaliśmy sami. My się swojej historii wstydzić nie musimy. W kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej kłaniamy się nisko naszym weteranom. To Wy naszą historię uczyniliście tak piekną i wzniosłą – podkreślił minister Kasprzyk.

 

Tegoroczne obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP zakończył uroczysty Apel Pamięci, salwa honorowa oraz ceremonia złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

 

--

Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony rokrocznie 1 września, został ustanowiony 25 kwietnia 1997 r. przez Sejm RP jako święto obrońców Ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości Polski na polach bitewnych. Obecna nazwa: „Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” obowiązuje od 18 maja 2014 roku.