19 października br. obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin mjr. Stanisława Szuro - uczestnika kampanii wrześniowej, żołnierza Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, więźnia obozów hitlerowskich i komunistycznych.

 

W 100-lecie urodzin Weterana w krakowskim Kościele św. Kazimierza Królewicza odprawiona została Msza święta w intencji Jubilata, której przewodniczył o. Artur Machała OFM. Podczas uroczystości Szef UdSKiOR wręczył wiekowemu weteranowi medal „Pro Bono Poloniae” w uznaniu zasług w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych oraz krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie. Na zakończenie Jan Józef Kasprzyk przekazał również Majorowi pamiątkową szablę i replikę ryngrafu konfederatów Barskich z wizerunkiem Matki Bożej.

 

– Był Pan major jednym z kamieni rzucanych przez Boga na szaniec Ojczyzny od 1939 r., walcząc w konspiracji, najpierw w Związku Walki Zbrojnej a potem w Armii Krajowej. Za umiłowanie niepodległości zapłacił Pan ogromną cenę będąc więźniem niemieckiego obozu i komunistycznych więzień. Dziękujemy Panu majorowi za życie, które jest świadectwem niezłomności, odwagi, stania po stronie wartości, niepodległości i suwerenności – powiedział minister Kasprzyk.

 

List gratulacyjny przesłał Jubilatowi prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda. Odczytał go prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

 

– Mimo że odebrano panu bez mała całą młodość, to żadne represje nie zachwiały niezłomnej woli walki o odzyskanie przez nasz naród własnego suwerennego państwa. Po zwolnieniu kontynuował pan te zmagania poprzez pracę edukacyjną, umacniając kolejne generacje młodzieży w dumie z przynależności do wspólnoty, z tak wspaniałej historii i w nadziei na ponowne odrodzenie się wolnej Polski – napisał prezydent.

 

Z kolei metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski w swych gratulacjach skierowanych do Jubilata zaznaczył, że był On „świadkiem trudnych i ważnych wydarzeń, które kształtowały obecne pokolenie Polaków a swoją postawą dał przykład głębokiego patriotyzmu”.

 

Podczas świętowania setnej rocznicy swych urodzin major Szuro otrzymał również pamiątkowy medal z rąk burmistrza Wieliczki Artura Kozioła.

 

Panu Majorowi składamy najserdeczniejsze życzenia i 200 lat życia!