Dziś, 7 lutego br., na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, w 2. rocznicę śmierci śp. Jana Olszewskiego oddaliśmy hołd premierowi pierwszego po 1945 r. rządu wybranego we w pełni demokratycznych wyborach, harcerzowi Szarych Szeregów i uczestnikowi Powstania Warszawskiego, wybitnemu działaczowi opozycji antykomunistycznej i obrońcy w procesach politycznych w okresie PRL.

 

Kwiaty na grobie męża stanu złożyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z wicemarszałem Sejmu RP Małgorzatą Gosiewską, marszałkiem seniorem Sejmu RP Antonim Macierewiczem, Szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Józefem Kasprzykiem, ministrem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janem Dziedziczakiem, ministrem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotrem Naimskim, wiceministrem spraw wewnętrznych Maciejem Wąsikiem, wiceministrem rodziny i polityki społecznej Pawłem Wdówikiem oraz posłowie Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski i Krzysztof Sobolewski.

 

Minister Jan Józef Kasprzyk w wypowiedzi dla mediów podkreślał, że Jan Olszewski walczył o Polskę jako żołnierz Szarych Szeregów, uczestnik powstania warszawskiego, uczestnik opozycji antykomunistycznej, obrońca w procesach politycznych w okresie PRL. Dziś oddajemy hołd człowiekowi, który pozostawił nam wielkie pytanie, które znajduje się na Jego mogile: Czyja będzie Polska? Na to pytanie musimy odpowiadać sobie każdego dnia. Pan Premier Jan Olszewski to dla mojego pokolenia i następnych wzór wspaniałej postawy służbnej wobec Rzeczpospolitej. On rozumiał doskonale to, co w II Rzeczpospolitej było oczywistością, a o czym musimy przypominać każdego dnia - że trzeba odbudować etos służby wspólnocie jaką jest naród i państwo.