1 marca br., w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", na terenie dawnego więzienia śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie odsłoniliśmy tablicę upamiętniająca płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „WiN". To właśnie w tym miejscu, 70 lat temu, katyńskim strzałem w tył głowy został wykonany wyrok śmierci na Bohaterach antykomunistycznego podziemia.

 

Tablica poświęcona prezesowi Zarządu WiN płk. Łukaszowi Cieplińskiemu i jego podkomendnym mjr. Józefowi Batoremu, mjr. Franciszkowi Błażejowi, kpt. Karolowi Chmielowi, płk. Mieczysławowi Kawalcowi, ppłk. Adamowi Lazarowiczowi i mjr. Józefowi Rzepce została umieszczona przy wejściu do gmachu głównego więzienia, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

 

Odsłonili ją wspólnie sędzia Bogusław Nizieński, przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

W uroczystości udział wzięli ponadto: wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Gosiewska i Ryszard Terlecki, marszałek senior Sejmu Antoni Macierewicz, wicemarszałek Senatu Marek Pęk, wicepremier, minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński oraz szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

 

W przemówieniu okolicznościowym Jan Józef Kasprzyk zaznaczył, że uroczystość to oddanie hołdu płk. Łukaszowi Cieplińskiemu w 70. rocznicę jego męczeńskiej śmierci oraz członkom WiN, ale także hołd składany 200 tys. uczestników powstania antykomunistycznego walczącym w szeregach Żołnierzy Niezłomnych o wolną i niepodległą Polskę.

 

Wydawać by się mogło po ludzku, że przegrali, bo zginęli tak, jak Ciepliński, bo zostali zamordowani, bo najlepsze lata życia spędzili w kazamatach ubeckich i na „nieludzkiej ziemi”, ale Ich zwycięstwo przyszło po latach – stali się ziarnem, z którego wyrosła wolna, niepodległa Polska. Zwyciężyli szczególnie dlatego, że młode pokolenie Polaków w ostatnim czasie w Nich właśnie odnalazło swój punkt odniesienia, drogowskaz, źródło siły, naukę do postępowania - mówił podczas 10. już obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych minister Kasprzyk.

 

Po poświęceniu tablicy i odmówieniu modlitwy za członków powojennej konspiracji niepodległościowej przez biskupa polowego Wojska Polskiego gen. bryg. Józefa Guzdka, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod nowo odsłoniętym upamiętnieniem.

 

Ceremonię w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym zakończyło wspólne złożenie wieńca oraz zapalenie zniczy przed historyczną ścianą śmierci, gdzie strzałem w tył głowy zostało straconych wspomnianych siedmiu – a także dziesiątki innych – Bohaterów antykomunistycznego podziemia.

 

Obchody na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie w 70. rocznicę zamordowania członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” i 10. rocznicę ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowali Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Instytut Pamięci Narodowej, który ufundował tablicę memoratywną.