120 lat temu, 13 maja 1901 r., w Ołońcu na północy Rosji urodził się Witold Pilecki, oficer ZWZ-AK, dobrowolny więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1947 r. został aresztowany przez władze komunistyczne, a następnie skazany na śmierć i stracony.

 

 

13 maja w Warszawie, przed pomnikiem nieopodal miejsca, w którym w „łapance” w 1940 roku Rotmistrz dał się ująć, by znaleźć się w Auschwitz, odbyła się uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów z udziałem córki Rotmistrza, Zofii Pileckiej-Optułowicz, oraz syna Andrzeja Pileckiego.

 

Hołd jednemu z najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej oddali przedstawiciele władz państwowych: Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek, Szefowa Kancelarii Sejmu, Minister Agnieszka Kaczmarska oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, władzy samorządowej Dzielnicy Żoliborz miasta stołecznego Warszawy, instytucji i stowarzyszeń, żołnierze Wojska Polskiego, duchowni, a także mieszkańcy Żoliborza.

 

Podczas uroczystości minister Kasprzyk uhonorował medalami Pro Bono Poloniae córkę Rotmistrza Zofię Pilecką-Optułowicz oraz syna Andrzeja Pileckiego za kultywowanie pamięci o swoim Ojcu.

 

Gromadzimy się w 120.rocznicę urodzin rtm. Witolda Pileckiego – jednego z najznamienitszych synów narodu polskiego, jednego z najodważniejszych rycerzy niepodległej Rzeczpospolitej. Zapatrzeni w Jego życiorys, w Jego świadectwo, możemy cieniom Rotmistrza ślubować, że tak jak On będziemy pełni wiary, nadziei i miłości i że nigdy nie stracimy ducha. Tak, jak nie tracimy go, poszukując doczesnych szczątków rtm. Witolda Pileckiego. Wierzymy głęboko, że praca, którą wykonuje Pan prof. Krzysztof Szwagrzyk, doprowadzi do tego, że któregoś dnia z udziałem Pani Zofii, Pana Andrzeja, staniemy nad trumną jednego z najważniejszych bohaterów Rzeczypospolitej i z naszych piersi popłyną słowa: Cześć i chwała Rotmistrzowi! - mówił Szef UdSKiOR.

 

Następnie przedstawiciel biskupa polowego Wojska Polskiego ks. Komandor Janusz Bąk, ks. Jan Sikorski i ks. Paweł Piotrowski odmówili wspólnie modlitwę.

 

Obchody zakończyła uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Pileckiego złożyli m.in. Szef UdSKiOR złożył wieniec w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, Szefowa kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarczyk w imieniu Marszałek Elżbiety Witek, Zastępca Prezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, Dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski, Prezes Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki, oraz Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz.

 

Organizatorem uroczystości był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.