W samo południe 3 września br. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczął się Apel z okazji święta Kawalerii Polskiej, który rozpoczęła uroczysta zmiana posterunku i przyjęciu meldunku przez pełniącego obowiązku dowódcy Garnizonu Warszawa płk. Tomasza Dominikowskiego.

 

W tym szczególnym święcie uczestniczyli Szwadron Kawalerii WP, Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna WP, a także poczty sztandarowe jednostek wojskowych dziedziczących tradycje kawaleryjskie i prezesi stowarzyszeń kawaleryjskich. W Apelu wziął także udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który wygłosił okolicznościowe przemówienie:

 

– Kawaleria Polska to odbicie ducha narodu. To odwaga, honor, dobrze rozumiana brawura, ale nade wszystko to, że zawsze trzeba sobie wysoko zawieszać poprzeczkę, jak przy konnym skoku, a serce przenosić za przeszkodę. Chciałbym życzyć tym wszystkim, którzy dziedziczą tradycje kawaleryjskie dobrej służby, przekonania o tym, że są Państwo Rzeczypospolitej bardzo potrzebni.

 

Po Apelu Pamięci oraz salwie honorowej uczestnicy uroczystości złożyli wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uroczystość zakończyła defilada.

 

Święto Kawalerii Polskiej upamiętnia zwycięstwo naszych kawalerzystów nad trzykrotnie liczniejszą Konarmią Siemiona Budionnego w bitwie pod Komarowem 31 sierpnia 1920 r. – największej i zarazem ostatniej wielkiej bitwie kawaleryjskiej XX wieku.

 

Chociaż w wyniku postępu technologicznego jednostki kawaleryjskie zostały zastąpione przez jednostki zmechanizowane i pancerne to w Wojsku Polskim ostał się oddział konny. To Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, którego podstawowym zadaniem jest udział w uroczystościach państwowych, wojskowych oraz patriotyczno-religijnych w składzie wojskowej asysty honorowej zgodnie z ceremoniałem wojskowym oraz eskortowanie najważniejszych gości zagranicznych podczas oficjalnych wizyt na terenie garnizonu Warszawa.