W ramach przypadającej w tym roku 80. rocznicy sformowania Armii gen. Władysława Andersa 14 listopada 2021 r. w Warszawskim Domu Technika wystawiono spektakl ,„Artyści na Szlaku”, opowiadający o losach artystów, którzy z 2. Korpusem Polskim przeszli cały jego szlak bojowy. Aktorzy Krakowskiego Teatru Komedia – ku uciesze zgromadzonych w sali balowej weteranów – zaprezentowali repertuar przedwojennych piosenek i pieśni czasu wojny.

 

W szeregach 2. Korpusu Polskiego walczyli nie tylko oficerowie i żołnierze. Na jego szlaku działali również artyści i filmowcy, którzy do polskiej armii dołączyli jeszcze w ZSRR. Śpiewali dla Polaków w ekstremalnych warunkach, nagrywali kronikę filmową. Swoim działaniem nadawali sens codziennej walce podkomendnych gen. Władysława Andersa, którzy na kartach polskiej i europejskiej historii zapisali się m.in. dzięki zwycięskiej bitwie o Monte Cassino w maju 1944 roku.

 

W ten niedzielny wieczór uczciliśmy również jubileusz Józefa Walaszczyka, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, który dzień wcześniej, 13 listopada, świętował 102. rocznicę urodzin. Minister Kasprzyk złożył na ręce Szanownego Jubilata najserdeczniejsze życzenia oraz bukiet kwiatów jako wyraz pamięci o jego poświęceniu i bohaterstwie w czasie II wojny światowej. Józef Walaszczyk z narażeniem życia uratował w czasie niemieckiej okupacji ponad pięćdziesięciu obywateli polskich żydowskiego pochodzenia. I my dołączamy się do życzeń: 200 lat, Panie Józefie!

 

--

Spektakl „Artyści na Szlaku” powstał za sprawą fascynującej historii, która wydarzyła się naprawdę. Oto, gdy wybucha wojna – artyści, gwiazdy przedwojennej Warszawy i Lwowa dołączają do Armii Andersa, aby w atmosferze śmierci, głodu i walki dodać otuchy swoimi występami. To świat, którego już nie ma, to piosenki, które na długo zostają w pamięci. Czterech aktorów prowadzi widza przez drogę, która swój początek ma jeszcze w wolnej Polsce, gdzie kawiarniane sceny uginają się od kabaretów i recitali. Śledzimy losy naszych bohaterów, którzy kroczą dumnie przez niemal cały świat pod dowództwem generała Andersa, aby koniec tej przebytej ścieżki zastać w Londynie.

 

Scenariusz i reżyseria: Mateusz Dewera; przygotowanie wokalne, muzyka: Dorota Wasilewska; kostiumy i scenografia: Alicja Margolin-Gałczewska.

 

Obsada: Adrian Gawlik, Natalia Pietrasz, Joanna Jucha, Jakub Reizer.