– Kawalerzysta to człowiek odważny, uparty i brawurowy w dobrym tego słowa znaczeniu. Dziękuję Wam za podtrzymywanie tych tradycji - zwrócił się Minister Jan Józef Kasprzyk do członków Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich podczas spotkania w Szczecinie.

 

12 września br. w Sali Rycerskiej na terenie 12 Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich w Szczecinie odbyło się spotkanie z członkami Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich. Rozpoczęło je odegranie „Marszu Ułanów”, po czym miała miejsce ceremonia wręczenia przez szefa UdSKiOR Kołu oraz zasłużonym osobom medali „Pro Patria”.

 

– Życzę Państwu dobrej służby dla Polski, wzorowanej na etosie ułanów, kawalerzystów. To ważne, aby we współczesnych czasach dzielić się tym dobrym duchem ułańskim, pełnym energii i temperamentu z naszymi współobywatelami – powiedział szef UdSKiOR.

 

Następnie uczestnicy spotkania udali się na wspólną modlitwę do Kościoła Garnizonowego pw. św. Wojciecha, gdzie znajduje się Ołtarz Polowy 12 Pułku Ułanów Podolskich wykonany w 1946 roku we Włoszech.

 


­­­­­­­­

Koło Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich zostało utworzone w 1918 roku, odtworzone pod obecną nazwą przez żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich w 1947 roku w dniu jego rozformowania w Wielkiej Brytanii. Do najważniejszej działalności członków Koła należy organizacja i realizacja rekonstrukcji i inscenizacji historycznych, wystawianie wart honorowych w miejscach pamięci, współpraca z władzami samorządowymi, oświatowymi i wojskiem, działalność na rzecz kombatantów w kraju i za granicą, wystawy i konkursy tematyczne dla wielu środowisk miasta, udział w rekonstrukcjach historycznych na terenie Polski i Europy.

 

 

 

nr 4 (388) Kwiecień 2023

2023 kwiecien