W warszawskich Włochach przed Willą "Jasny Dom", byłą siedzibą Zarządu Głównego Informacji Wojskowej szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk oddał hołd ofiarom terroru komunistycznego, więzionym, katowanym i mordowanym przez NKWD, "Smiersz" i funkcjonariuszy UBP w 1945 roku.


W uroczystościach z ceremoniałem Dowództwa Garnizonu Warszawa organizowanych przez UdSKiOR oraz Fundację Willa Jasny Dom z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyli kombatanci, działacze opozycji antykomunistycznej, przedstawiciele środowisk ofiar represji wojennych i powojennych, żołnierze drugiej Konspiracji Niepodległościowej, Represjonowani Politycznie Żołnierze Górnicy, Sybiracy i byli Więźniowie Polityczni, przedstawiciele Sejmu z wicemarszałek Małgorzatą Gosiewską na czele, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Instytutu Pamięci Narodowej, który reprezentował wiceprezes Karol Polejowski, Centralnej Biblioteki Wojskowej z dyrektorem Janem Tarczyńskim, prezes Poczty Polskiej, wojsko, grupy rekonstrukcyjne, młodzież szkolna i mieszkańcy dzielnicy.

 

W przemówieniu minister Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że budynek w którym katowano Polskich Patriotów należał do Zarządu Głównego Informacji Wojskowej, którego spadkobiercami były Wojskowe Służby Informacyjne zlikwidowane przez obecnego na uroczystości ministra Antoniego Macierewicza.

 

–  Walka narodu polskiego trwać jeszcze musiała pół wieku, walka i niewola. Mimo, iż wtedy zabrakło wolnemu światu odwagi, to Polakom odwagi nie zabrakło. I w tym wielkim, trwającym po 1963 r. powstaniu antykomunistycznym prowadziliśmy bój o to, co najświętsze - o niepodległość, honor i godność. A potem to, co czynili Żołnierze Niezłomni, których tak wielu przeszło przez piwnicę tego domu, kontynuowali robotnicy - w latach 70 i 80. I wreszcie wielki ruch "Solidarności", który odwoływał się i czerpał siłę z Polskiego Państwa Podziemnego i podziemia antykomunistycznego pokonał zło  powiedział szef UdSKiOR.


Podczas upamiętnienia odczytano listy. Przesłanie od Marszałek Sejmu Elżbiety Witek odczytał zastępca szefa Kancelarii Sejmu i Radny Dzielnicy Włochy Christian Młynarek. Z kolei list prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego przeczytał Sekretarz Generalny PiS Krzysztof Sobolewski. kilka słów do zebranych skierowała także prezes Fundacji Willa "Jasny Dom" Marlena Piekarska - Olszówka.

 

Następnie modlitwę ekumeniczną za ofiary komunistycznego terroru odmówili ks. bp Wiesław Lechowicz z Ordynariaut Polowego Wojska Polskiego, ks. płk Wiesław Żydel z-ca bpa Ewangelickiego Duszpasterstwo Wojskowego i reprezentujący Ordynariat Prawosławny ks.mjr. Tomasz Paszko.

 

Zwieńczeniem uroczystości  było złożenie wieńców pod tablicą upamiętniającą Polskich Patriotów - ofiary funkcjonariuszy NKWD "Smiersza" i UBP. Szef UdSKiOR złożył wieniec w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego.
Na zakończenie minister Jan Józef Kasprzyk wraz z delegacją złożył kwiaty pod zlokalizowanym w pobliżu Willi "Jasny Dom" pomnikiem upamiętniającym ofiary NKWD i UBP więzione i katowane w byłym budynku Zarządu Głównego Informacji Wojskowej od stycznia do kwietnia 1945 r.

 

nr 2 (386) Luty 2023

 

2023.02