We wtorek 28 lutego br. szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wziął udział w uroczystościach upamiętniających ofiary mordu na mieszkańcach wsi Huta Pieniacka w obwodzie lwowskim, którego dokonały odziały SS „Galizien: i ukraińscy nacjonaliści.

 

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia przez ministra Kasprzyka wieńca pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa znajdującej się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Obchody 79. rocznicy mordu na kresach wschodnich zostały zorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stowarzyszenie „Huta Pieniacka”.

 

W uroczystej Mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawionej w intencji ofiar i Ich rodzin uczestniczyli m. in. wicemarszałek sejmu RP Małgorzata Gosiewska, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak, prezes Stowarzyszenia „Huta Pieniacka” Małgorzata Gośniowska-Kola, duchowni, kombatanci, działacze opozycji antykomunistycznej, potomkowie osób, które zostały zamordowane na Kresach, uczestnicy „Rajdu Katyńskiego” oraz mieszkańcy Warszawy. Podczas homilii celebrans odniósł się do tragicznej historii Polaków zamieszkałych w przeszłości wschodnich ziemiach II Rzeczpospolitej i przypomniał jednocześnie, że pamięci o tragicznych wydarzeniach nie można łączyć z zemstą na obywatelach Ukrainy ciemiężonych obecnie przez rosyjskiego okupanta.

 

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie w hołdzie pomordowanym złożono kwiaty pod tablicami wołyńskimi znajdującymi się na kolumnadzie Grobu Nieznanego Żołnierza.


nr 2 (386) Luty 2023

 

2023.02