8 marca br. w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej i Kancelarię Prezydenta RP.

To kolejna już konferencja, na której zaprezentowano wyniki prac poszukiwawczych Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którzy w myśl hasła „Powracamy po swoich” przywracają tożsamość szczątkom naszych bohaterów.

 

W wydarzeniu wzięły udział rodziny zidentyfikowanych ofiar, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, prezes IPN dr Karol Nawrocki wraz z zastępcami: prof. Krzysztofem Szwagrzykiem i dr hab. Karolem Polejowskim oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

W trakcie uroczystości kierownictwo IPN poinformowało, że w związku z ostatnimi pracami udało się zidentyfikować 20 osób. Są to: Mieczysław Adamiec „Ciemny”, Wincenty Cebula, Jan Chowański „Tadek”, Ryszard Chrzanowski „Kos”, Wacław Czępiński „Zbyszek”, Henryk Filipecki „Tarzan”, Ireneusz Kiwacz „Komar”, Józef Kłyś „Woźniak”, Marian Kostępski, Eugeniusz Lis „Bystry”, Jan Kwak, Marian Olejniczak, Józef Orkisz „Lotny”, Jan Sałapatek „Orzeł”, Stanisław Pisarski „Sęp”, Stanisław Serwa „Płomień”, Stanisław Solecki, Antoni Tkocz „Antoś”, Wacław Wątroba „Srogi” oraz Maria Turowska.

 

W swoim wystąpieniu prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Karol Nawrocki podkreślił niezłomność osób, które walczyły z okupantem niemieckim w trakcie wojny oraz z reżimem komunistycznym: – Łączyło ich z całą pewnością jedno: oczywiście miłość do Polski, ale także to, że byli córkami i synami II Rzeczpospolitej. Byli synami i córkami Polski upragnionej, Polski wymodlonej, Polski wywalczonej na polach bitewnych i na polach dyplomatycznych przez kolejne pokolenia Polaków w XIX wieku.

 

Tradycyjnie już z całego serca dziękuję za wielką, wspaniałą pracę badaczom z Instytutu Pamięci Narodowej, na czele z profesorem Krzysztofem Szwagrzykiem. Podejmowany przez Państwa trud poszukiwania naszych zabitych rodaków ma olbrzymie znaczenie zarówno dla rodzin, które mogą wreszcie godnie pochować swoich bliskich, zapalić znicz i zmówić modlitwę przy ich grobach, jak też dla całej naszej wspólnoty. Przywracając pamięć o losach naszych przodków i poprzedników, odbudowujemy bowiem godność naszego państwa i narodu, które winne są wieczną cześć i wdzięczność swoim bohaterom – dziękował kierownictwu i pracownikom IPN prezydent RP Andrzej Duda w liście odczytanym przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciecha Kolarskiego.

 

Głos zabrał również dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk: – Długo i zawsze z wielkimi emocjami oczekujemy na takie chwile, jak ta dzisiaj, kiedy będziemy mogli ogłosić rodzinom naszych bohaterów, rodzinom ofiar w całej Polsce, tę szczęśliwą informację – odnaleźliśmy!

 

W trakcie uroczystości głos w imieniu rodzin zidentyfikowanych ofiar zabrał krewny śp. Stanisława Serwy ps. Płomień, Michał Weseliński, który zwrócił uwagę na zróżnicowanie biogramów odnalezionych osób: – Świadczy to o niezależności Instytutu Pamięci Narodowej od bieżącej polityki, od osobistych sympatii pracowników instytutu. Świadczy przede wszystkim o instytucjonalnej dojrzałości i wierności ustawowej misji oraz hasłu „Powracamy po swoich”.

 

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN zamierza kontynuować swoje prace m.in. na terenie warszawskiej Willi „Jasny Dom” oraz więzienia „Toledo”, a także w miejscowości Muczne na Podkarpaciu.

 


nr 5 (401) Maj

202405