Dziś w stołecznym Kinogramie odbyła się przedpremierowa prezentacja „Czerwonych maków”, pierwszego polskiego filmu fabularnego o bitwie pod Monte Cassino, który został włączony w uroczyste obchody 80. rocznicy wielkiego zwycięstwa oręża polskiego. W spotkaniu uczestniczył szef UdSKiOR Lech Parell.

 
W spotkaniu przedpremierowym z udziałem mediów obok reżysera Krzysztofa Łukaszewicza udział wzięli producenci oraz aktorzy. Pozytywną rekomendację dla filmu przedstawił Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell, który włączył film do oficjalnych obchodów 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino organizowanych przez UdSKiOR
 
Należy go obejrzeć, jest poruszający i pouczający. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino, jednej z największych bitew II wojny światowej. To my, Polacy zatknęliśmy biało — czerwoną flagę na ruinach klasztoru wykazując się odwagą, męstwem i determinacją i, - co bardzo ważne - mieliśmy szczęście, a szczęście jest narodom niezwykle potrzebne podkreślał szef UdSKiOR.
 
Oficjalna premiera 4 kwietnia br. otworzy tegoroczne obchody 80. rocznicy walk o Monte Cassino.
 
------

„Czerwone maki” to pierwszy polski film fabularny o słynnej i zwycięskiej bitwie o Monte Cassino. Zdjęcia powstawały w Chorwacji (Zadar, Nekić, Marasović, Tulove Grede), Bułgarii (Sofia, Varvara), Włoszech (Monte Cassino) oraz w Polsce. Po raz kolejny specjalista od kina wojennego – Krzysztof Łukaszewicz („Orlęta: Grodno ’39”, „Karbala”, „Generał Nil”) nawiązuje do najważniejszych i najbardziej dramatycznych kart naszej historii.   W filmie fikcja przeplata się z faktami, tworząc magnetyczną i angażującą widzów opowieść.  Wyścig z czasem, pełen napięcia proces planowania natarcia i ogromny ciężar nieodwracalnych decyzji podejmowanych przez dowódców II Korpusu czynią z „Czerwonych maków” kino pozostawiające niezapomniane emocje.

 

 

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty