Po uroczystościach, które odbyły się w środę 11 października w Pałacu Prezydenckim z okazji II Ogólnopolskiego Zjazdu Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej z narażeniem własnego życia ratowali Żydów, obchody były kontynuowane w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej. To właśnie tam Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata spotkali się ponownie, by wspólnie posłuchać koncertu piosenek wojskowych zorganizowanego specjalnie dla nich w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

 

W trakcie uroczystości szef UDSKiOR Jan Józef Kasprzyk odczytał list okolicznościowy wystosowany przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego oraz wręczył medale „Pro Patria”, które otrzymali: prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Anna Stupnicka-Bando (wraz z matką Janiną Stupnicką uratowała 11-letnią Lilianę), Józef Walaszczyk (uratowanych Żydów zatrudniał w swojej fabryce) oraz Tadeusz Stankiewicz (pomagał ojcu Józefowi ukrywającemu Żydów w swojej leśniczówce).

 

Jak mówił podczas swojego wystąpienia Jan Józef Kasprzyk, cieszę się, że ten zjazd rozpoczął się dziś w południe spotkaniem u prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali ci, którzy w czasie drugiej wojny światowej i w czasie okupacji niemieckiej zachowali się jak trzebaTo moment, w którym powinniśmy się wszyscy wspólnie zastanowić, skąd brała się u państwa ta wielka moc, siła, determinacja i odwaga w dokonaniu tak heroicznych czynów, jakim było ratowanie współbraci, ratowanie zagrożone karą śmierci” i zaznaczył, że być może ta siła i odwaga jest w pokoleniu ukształtowanym przez II Rzeczpospolitą, do którego należą.

 

To bowiem, jak wykazywał, był wspaniały czas w polskiej historii, kiedy po półtorawiekowej niewoli odrodziła się Polska i polska państwowość, przez co Polska stała się po raz kolejny, po pierwszej Rzeczpospolitej, wspólnym domem dla wszystkich obywateli, bez względu na wszystkie różnice narodowe, wyznaniowe i światopoglądowe. II Rzeczpospolita była państwem wielu kultur, narodów i religii, które żyły obok siebie i przenikały się nawzajem, ale każdy wiedział, że jest synem jednej ojczyzny - RzeczpospolitejDramat drugiej wojny światowej i Holokaustu wziął się stąd, że narodowo-socjalistyczna niemiecka Trzecia Rzesza podeptała jeden z fundamentów tworzących Europę przez wieki. Tym fundamentem była żelazna zasada: kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. W to miejsce wszedł pogański kult siły, która stoi przed prawem i przed człowieczeństwem - dodał.

 

W uroczystościach wzieła udział córka gen. Władysława Andersa i pełnomocnik polskiego rządu ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma oraz prezes Polskiej Fundacji Narodowej Cezary Jurkiewicz.

 

nr 5 (401) Maj

202405