Previous Next Play Pause
1 2 3 4

 

Uprzejmie informujemy, że Punkt Informacyjny Urzędu jest czynny w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 8.15 – 16.15
(przerwa w godz. 13.00 – 13.30).

 

Zachęcamy Państwa do kontaktu z Urzędem pod nr tel. 22 276 77 77 lub adres e-mail: [email protected].


Dodatkowe numery telefonów do kontaktów: 22 276 77 48, 22 276 77 72, 22 276 77 47, 22 276 77 51, 22 276 77 55.


5 kwietnia w Pałacu Myślewickim w warszawskich Łazienkach Królewskich Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w pierwszym spotkaniu kapituły nagrody WAWA BOHATEROM. Będzie ona przyznawana corocznie osobom fizycznym, grupom osób działających nieformalnie, organizacjom, instytucjom lub organom samorządu za zrealizowane lub stale realizowane działania na rzecz Kombatantów, a szczególnie powstańców warszawskich.


Podczas uroczystości została zaprezentowana lista 16 podmiotów nominowanych do Nagrody: Fundacja ART, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, Fundacja Pomoc Potrzebującym, Fundacja Sensoria i Fundacja Rossa, Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku, Korporacja Sawa Taxi, Ochotniczy Korpus Opiekuńczy PCK, Stowarzyszenie Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi”, Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich oraz Fundacja Cultura Memoriae, Stowarzyszenie Paczka dla Bohatera, Szkoła Podstawowa im. M. Biernackiego w Warszawie, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, Wolontariat pracowniczy warszawskich oddziałów banku PKO BP, Zespół Szkół im. M. Konarskiego w Warszawie.


Szef UdSKiOR podkreślił, że działalność m.in. wymienionych stowarzyszeń, grup, fundacji uzupełnia pomoc, której udziela Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Często Urząd też współfinansuje podjęte przez wolontariuszy działania służące weteranom. To jest doskonały przykład budowania społeczeństwa obywatelskiego. Są to oddolne inicjatywy, które uzupełniają to, co w wymiarze instytucjonalnym robi Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Ministerstwo Obrony Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, wojsko. Jest to doskonałe uzupełnienie tym cenniejsze, że czynione z potrzeby serca – mówił Jan Józef Kasprzyk.

 

Niezwykle cenne są te inicjatywy społeczne, dlatego że często pracownicy Urzędu nie są w stanie dotrzeć fizycznie do każdego powstańca czy weterana, porozmawiać z nim na temat tego, co w tej chwili jest mu najbardziej potrzebne. Natomiast wolontariusze czynią to bardzo chętnie i potem przekazują nam te informacje – powiedział Jan Józef Kasprzyk. Szef UdSKiOR przypomniał, że chociażby w zeszłym roku Urząd zainicjował program dofinansowania zakupu aparatów słuchowych dla weteranów walk o niepodległość RP, w tym powstańców warszawskich. W czasie rozmów prowadzonych z weteranami, powstańcami, wolontariusze zauważyli, że problem ze słuchem jest jednym z największych kłopotów weteranów. Program kontynuowany jest również w tym roku.


Dodam jeszcze jedną niezwykle ważną rzecz. Wszystkie akcje, które mieliśmy okazję obejrzeć, prowadzone przez stowarzyszenia, organizacje, przez osoby prywatne, przez szkoły służą nie tylko powstańcom warszawskim, nie tylko weteranom, ale przede wszystkim budowaniu więzi międzypokoleniowej. Z tych wszystkich akcji korzystają nie tylko nasi wielce czcigodni weterani, ale również ci, którzy te akcje prowadzą. Młodzi ludzie mają wtedy poczucie, że są kolejnym ogniwem w tym wielkim łańcuchu pokoleń, który nazywa się narodem i państwem – zaznaczył Jan Józef Kasprzyk.

 

Szef UdSKiOR podkreślił, że wybór laureata z tych wspaniałych 16 organizacji będzie niezwykle trudny. Właśnie studiuję regulamin. Skoro dopuszcza on przyznawanie nagrody ex aequo, to myślę, że każdy z tych 16 zaprezentowanych kandydatów wart jest tej nagrody, a przynajmniej w pierwszej edycji, żeby zachęcić w następnych latach tych, którzy będą chcieli podobne działania podejmować – powiedział minister Kasprzyk.

 

Do składu Kapituły Nagrody WAWA BOHATEROM oprócz Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych należą: Marszałek Senatu, Minister Obrony Narodowej, Prezes Związku Powstańców Warszawskich, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Dyrektor Łazienek Królewskich w Warszawie, Prezes Polskiego Radia RdC, Prezes TVP oraz Dyrektor TVP3 Warszawa.

 

Uroczysta Gala, podczas której odbędzie się wręczenie nagród odbędzie się na początku października 2018 roku.

 

Kalendarium

Grudzień
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Pożegnania

Z głębokim smutkiem zawiadamiam,
że 28 listopada 2023 roku zmarł

 

ŚP
ppłk Waldemar Jerzy Nowakowski
ps. „Gacek”

 

urodzony 3 stycznia 1933 roku w Warszawie.

nr 9 (393) Wrzesień 2023

202309