Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

30 kwietnia 2018 r., w 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, w Kościele św. Jakuba Apostoła w Warszawie odbył się koncert poświęcony pamięci jego ofiar pt. „Siła miłości”. Wziął w nim udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Ravensbrück to miejsce, które do chwili obecnej krzyczy do nas, woła, do czego zdolny jest człowiek, jeżeli podepcze świat wartości, który przez wieki był fundamentem chrześcijańskiej Europy. Niemieccy narodowi socjaliści podeptali ten fundament. Uznali, że w Europie nie może być miejsca dla chrześcijańskiej miłości bliźniego. Pogański, narodowy socjalizm niemiecki III Rzeszy podeptał chrześcijaństwo i dlatego powstawały te obozy – powiedział Minister Kasprzyk.

 

Szef UdSKiOR oddał też hołd wszystkim byłym więźniarkom Ravensbrück – pragniemy dzisiaj tym koncertem wyrazić im wdzięczność. Hołd tym, które zostały przez niemieckich zbrodniarzy zamordowane. Hołd tym, które zostały poddane pseudomedycznym eksperymentom. Hołd tym, które przetrwały, a jedna z nich jest wśród nas. Chylimy przed panią nisko czoła, dziękując za to, że nigdy nie odarto was z wiary w Boga i w drugiego człowieka, (…) choć próbowano to na wszelkie sposoby uczynić i że świadczycie o tym, że dobro zawsze zwycięży, bo siłą miłości jest właśnie dobro.

 

W programie spektaklu w reżyserii Andrzeja Roga znalazły się wiersze obozowe byłych więźniarek KL Ravensbrück w wykonaniu Desisławy Christozowej-Gurgul, Małgorzaty Drzał, Agaty Myśliwiec-Grząślewicz, Moniki Kępki, Kamili Klimczak, Marii Lamers, Ewy Landowskiej i Ewy Romaniak przy akompaniamencie zespołu Piwnica św. Norberta. Gościem honorowym wydarzenia była Zofia Pociłowska-Kann, więziona w czasie II wojny światowej na Pawiaku i w Ravensbrück. Minister Kasprzyk w dowód uznania jej zasług w upamiętnianiu walk o niepodległość RP odznaczył ją medalem „Pro Patria”.

 

Organizację koncertu współfinansował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a Szef UdSKiOR objął go honorowym patronatem. Inspiratorką odbywających się rokrocznie od 7 lat wydarzeń była inna więźniarka Ravensbrück, Wanda Półtawska. Repertuar wykonywany na koncertach ma zostać wydany w formie dwupłytowego albumu.

 

Obóz koncentracyjny w Ravensbrück funkcjonował w latach 1939–1945. Przeszło przez niego 132 tysiące kobiet i dzieci, z których zginęło ok. 92 tysiące. W podobozach umieszczono ponadto ok. 20 000 mężczyzn i ok. 1000 dziewcząt. Więźniarki umierały z głodu, wycieńczenia, chorób. Były mordowane pojedynczo i masowo. Masowe egzekucje dotyczyły w szczególności Polek.

 

Kalendarium

Grudzień
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Biuletyn Kombatant

nr 10 (382) Październik 2022

2022.10