Jak co roku od ponad 20 lat osoby, które były więzione za działalność patriotyczną w okresie stalinowskim, spotkały się 23 i 24 czerwca 2016 roku na Jasnej Górze. W pielgrzymce wziął udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

W mszy odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, której przewodniczył kapelan kombatantów ks. kmdr Janusz Bąk, wzięły udział poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i harcerzy.

 

Są Państwo dla naszego pokolenia najpiękniejszym wzorem miłości i poświęcenia Bogu, drugiemu człowiekowi i ojczyźnie. Bo to, że w latach stalinizmu, w tym najgorszym okresie zniewolenia komunistycznego, byli Państwo tak okropnie doświadczani , często też niestety przez współbraci- współobywateli Polski, to była cena jaką polscy patrioci płacili za przywiązanie i miłość do swojej ojczyzny, miłość bezinteresowną. W tym miejscu na Jasnej Górze warto przywołać słowa świętego Jana Pawła II, który przestrzegał przed tym jak kończą się losy państw, narodów, Europy, świata, gdy zapanuje cywilizacja śmierci i zastąpi cywilizację miłości. To, czego Państwo doświadczali w najmroczniejszych latach 40 i 50, to był efekt tego, że bezbożny komunizm zastąpił cywilizację miłości cywilizacją śmierci, w której nie ma szacunku dla drugiego człowieka i człowiek dla człowieka przestaje być bratem i bliźnim. Ta nauka musi wpływać też na współczesność – mówił p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas spotkania z uczestnikami pielgrzymki.

 

Po mszy złożono kwiaty przed tablicą poświęconą pamięci więźniów politycznych okresu stalinowskiego.