W uroczystości uhonorowania opozycjonistów Orderami Odrodzenia Polski, która odbyła się 8 czerwca 2016 roku w Pałacu Prezydenckim, wziął udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów I Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Prezydent Andrzej Duda dziękował działaczom opozycji, że przybyli aby odebrać to skromne podziękowanie od Rzeczypospolitej za swoją działalność. Przede wszystkim za tę działalność w latach 70., 80., ale także często i późniejszych.

 

Niedawno był 4 czerwca, można powiedzieć dwie rocznice. Z jednej strony 27. rocznica 4 czerwca 1989 r. Ale z drugiej strony także i rocznica tamtej nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r. kiedy dla wielu z państwa, dla wielu z nas, także dla mnie jakaś część wielkiego marzenia o silnej, szybko silnej, w pełni wolnej, w pełni naszej Polsce trochę się załamała - zaznaczył prezydent.

 

Ale dziękuję państwu także za tę cichą działalność, skromną działalność, ale cały czas dla ludzi, którą przez wszystkie te lata po 1989 r. prowadziliście - podkreślił.Dziękuję za niezłomność w tym zakresie, dziękuję za głoszenie prawdy bez strachu i bez obawy, często mimo procesów sądowych (...) dziękuję, że macie państwo cały czas solidarność w sercu, w tym najbardziej prawym i prawdziwym tego słowa znaczeniu - dodał Andrzej Duda.

 

Wśród odznaczonych znalazł się m.in. Krzysztof Wyszkowski, który otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

 

Oto lista pozostałych działaczy opozycji demokratycznej odznaczonych za „wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce”. 

 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM Z GWIAZDĄ ORDERU ODRODZENIA POLSKI

pośmiertnie

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

pośmiertnie

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

pośmiertnie

 KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

pośmiertnie

fot. Gregorz Jakubowski / KPRP