W Liceum Ogólnokształcącemu Mistrzostwa Sportowego nr LXII w Warszawie, 3 czerwca 2016 roku, odbyły się uroczystości w 25. rocznicę nadania mu imienia gen. Władysława Andersa, na których obecny był p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

W uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny Szef Urzędu odznaczył LXII LO im. generała broni Władysława Andersa Medalem „Pro Patria” .

 

Generał Władysław Anders wysoko podnosi poprzeczkę dla młodzieży, która uczy się w szkole jego imienia. I Państwo przez te 25 lat doskonale zdawaliście egzamin z tego, że jesteście szkołą imienia generała Andersa i życzyć należy, żeby w kolejnych latach, a moim zdaniem można spokojnie i z pewnością sądzić, że tak będzie, ten egzamin ze służby Polsce, drugiemu człowiekowi, ale przede wszystkim ojczyźnie, z tymi wszystkimi poprzeczkami podnoszonymi wysoko będą Państwo zdawać. Tutaj na plakacie jest fragment wypowiedzi generała Władysława Andersa, która jest, jak sądzę, dla wszystkich z Was drogowskazem i kierunkiem działania „ Idźcie drogą honoru, drogą naszej tradycji, drogą szczęścia dla naszej Polski”. Jestem głęboko przekonany, że patron byłby z Państwa niesłychanie dumny, bo tak, jak jego żołnierze często dokonujecie w nauce i osiągnięciach sportowych rzeczy niemożliwych – mówił do uczniów i nauczycieli szkoły p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Uroczystości uświetnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz młodzieży szkolnej, która zaprezentowała projekt edukacyjny „Spotkanie młodzieży LXII LOMS z żołnierzami 2. Korpusu Polskiego”. Na zakończenie obchodów rocznicowych placówki odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą generałowi Władysławowi Andersowi i Żołnierzom 2. Korpusu Polskiego.

 

Na obchodach 25. rocznicy nadania imienia gen. Andersa LXII LO przy ul. Konwiktorskiej w Warszawie byli obecni również: córka generała, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, senator Anna Maria Anders, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert oraz delegacja Karpatczyków.