Previous Next Play Pause
1 2 3 4

 

Uprzejmie informujemy, że Punkt Informacyjny Urzędu jest czynny w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 8.15 – 16.15
(przerwa w godz. 13.00 – 13.30).

 

Zachęcamy Państwa do kontaktu z Urzędem pod nr tel. 22 276 77 77 lub adres e-mail: [email protected].


Dodatkowe numery telefonów do kontaktów: 22 276 77 48, 22 276 77 72, 22 276 77 47, 22 276 77 51, 22 276 77 55.


18 stycznia 2022 r. w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Piotra Rzewuskiego – działacza NSZZ „Solidarność”, Grup Oporu „Solidarni” i Solidarności Walczącej. Wybitny działacz opozycji antykomunistycznej spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W ostatniej drodze towarzyszył mu szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się Mszą św. żałobną w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Po Eucharystii głos zabrała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, która podkreśliła, że zmarły przed dwoma tygodniami opozycjonista „dał się poznać jako człowiek niezwykle aktywny i odważny”.

 

Twoje odejście, Piotrze, jest ogromną stratą dla nas wszystkich, dla całego środowiska. Tracimy wraz z Tobą aktywnego społecznika, zaangażowanego w przywracanie i odkłamywanie historii, oddanego strażnika pamięci – powiedziała wicemarszałek Gosiewska.

 

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk zwrócił uwagę, że śp. Piotr Rzewuski w pełni zdawał sobie sprawę z wagi oraz znaczenia swojej walki o wolną i niepodległą Ojczyznę w czasach niewoli komunistycznej.

 

Piotr był człowiekiem, który doskonale rozumiał, że naród to przeszłość, współczesność i przyszłość. Wiedział, że każdy z tych momentów trwania wspólnoty narodowej jest równie ważny. W swoich działaniach w okresie zniewolenia komunistycznego miał świadomość i czuł, że jest kontynuatorem i dziedzicem tych wszystkich, którzy walczyli w latach wcześniejszych o wolność Polski – mówił minister Kasprzyk. 

 

Dziękujemy Ci, drogi Piotrze, za to krótkie, ale piękne i pełne miłości do Polski życie. Za to, że te słowa: „masz mało czasu, trzeba dać świadectwo” wypełniałeś do końca. Dawałeś każdego dnia świadectwo miłości i poświęcenia dla Polski, kiedy była zniewolona, dla Polski, która wybijała się ku wolności, i dla Polski, która marzyła o wielkiej i dumnej przyszłości. Dzięki takim ludziom jak Ty nasz kraj może cieszyć się darem wolności. Dobrze zasłużyłeś się Rzeczypospolitej. Odpoczywaj w pokoju! – zakończył szef UdSKiOR.

 

Śp. Piotra Rzewuskiego w miejsce wiecznego spoczynku odprowadzili Jego najbliżsi, a także przedstawiciele polskich władz państwowych, koledzy i koleżanki z czasów działalności antykomunistycznej, przedstawiciele środowisk kombatanckich i organizacji pozarządowych, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy stolicy. Opozycjonista został pochowany w asyście honorowej żołnierzy Wojska Polskiego.

 

--

Piotr Rzewuski (ur. 18 marca 1956 r. w Wołominie, zm. 4 stycznia 2022 r. w Warszawie) był społecznikiem walczącym o wolność i prawdę, dwukrotnie więzionym przez władze komunistyczne w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Był wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Towarzystwie Opieki nad Zwierzętami w Warszawie. Po wprowadzeniu stanu wojennego podjął działalność w podziemnych strukturach Związku. Współorganizował w Warszawie Międzyzakładowy Komitet Koordynacyjny NSZZ „Solidarność”.

 

W pierwszej połowie 1982 r. został członkiem Grup Oporu „Solidarni” Regionalnej Komisji Wykonawczej Mazowsze NSZZ „Solidarność” i objął przywództwo „grupy grochowskiej”. Członkowie grupy drukowali i kolportowali wydawnictwa bezdebitowe, malowali hasła na murach, ubezpieczali akcje i manifestacje podziemia, m.in. akcję wmurowania na warszawskiej Starówce tablicy upamiętniającej ofiary manifestacji z 3 maja 1982 r. oraz akcję ustawienia na Cmentarzu Powązkowskim krzyża upamiętniającego ofiary stanu wojennego.

 

Piotr Rzewuski był prezesem i założycielem Fundacji Inicjatyw Patriotycznych, a także członkiem Stowarzyszenia Solidarność Walcząca, Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Rady Fundacji Wsparcia Historii i Kultury Polskiej.

 

Za działalność podziemną został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

 


Kalendarium

Grudzień
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Pożegnania

Z głębokim smutkiem
przyjąłem wiadomość o śmierci

ŚP
mec. Waleriana Jana Piotrowskiego

 

wybitnego prawnika, polityka i działacza społecznego,
urodzonego 11 grudnia 1927 roku w Grodzisku Wielkopolskim.

nr 10 (394) Październik 2023

202310