Previous Next Play Pause
1 2 3 4

 

Uprzejmie informujemy, że Punkt Informacyjny Urzędu jest czynny w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 8.15 – 16.15
(przerwa w godz. 13.00 – 13.30).

 

Zachęcamy Państwa do kontaktu z Urzędem pod nr tel. 22 276 77 77 lub adres e-mail: [email protected].


Dodatkowe numery telefonów do kontaktów: 22 276 77 48, 22 276 77 72, 22 276 77 47, 22 276 77 51, 22 276 77 55.


Stołeczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się 25 lutego br. uroczystością w hołdzie ofiarom komunistycznego terroru więzionym i torturowanym w dawnej siedzibie Informacji Wojskowej – Willi „Jasny Dom” na warszawskich Włochach. Pamięć przetrzymywanych w tym miejscu polskich patriotów uczcił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Szef UdSKiOR przypomniał kim były osoby więzione z powodów politycznych w piwnicach willi przy ul. Świerszcza 2 w Warszawie w okresie od lutego do października 1945 roku:

 

– Jak co roku stajemy w tym miejscu, aby rozpocząć cykl obchodów związanych z Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Niezłomnych. Willa „Jasny Dom” to miejce, gdzie przedstawiciele tego pokolenia, dla którego wolna Polska była najważniejszą wartością, płacili najwyższą cenę. Przez kazamaty Informacji Wojskowej i sowieckiego „Smiersza”, które mieściły się w podziemiach tego domu, przeszło blisko tysiąc osób, które nigdy nie straciły wiary w to, że Polska odzyska niepodległość – powiedział minister Kasprzyk.

 

Ci, którzy przeszli przez Willę „Jasny Dom”, świadczą swoim męczeństwem, że dla Polaków nie ma ceny, której nie można zapłacić za wolność – nawet, gdy walkę o nią trzeba prowadzić w osamotnieniu. Przez lata komunistycznej okupacji nie udało się zdławić polskiego ducha wolności. Wielka rewolucja „Solidarności” przyniosła wolność Polsce oraz narodom i państwom Europy środkowo-wschodniej. Musimy o tym pamiętać i być z tego dumni. Krew naszych przodków woła do nas, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze i że złu trzeba się zawsze przeciwstawiać, tłamsząc je w zarodku. My, Polacy, dobrze to rozumiemy. Byłoby dobrze, gdyby zrozumiały to również inne narody i państwa tworzące wolny świat – zakończył szef UdSKiOR.

 

List do uczestników uroczystości skierował prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

 

W przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z czcią pochylamy głowy nad postawą tych, dla których słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” były najwyższym moralnym nakazem. Zebranym na dzisiejszej uroczystości, a szczególnie osobom represjonowanym, więźniom politycznym PRL, rodzinom prześladowanych, przekazuję wyrazy szczerej pamięci i najgłębszego szacunku – napisał premier.

 

Po wspólnej modlitwie uczestnicy obchodów, wsród których znaleźli się przedstawiciele polskich władz i instytucji państwowych, złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową poswięconą ofiarom komunistycznych represji, oddając hołd blisko tysiącowi męczenników – żołnierzy Armii Krajowej i struktur poakowskich – którzy w Willi „Jasny Dom” byli katowani i mordowani przez funkcjonariuszy „Informacji Wojskowej”, NKWD i „Smiersza”.

 

Na zakończenie uroczystości minister Kasprzyk złożył kwiaty przed pobliskim pomnikiem poświęconym „pamięci patriotów polskich więzionych, torturowanych i mordowanych w siedzibie NKWD we Włochach od stycznia do kwietnia 1945 r. przez funkcjonariuszy NKWD i UBP” oraz „tym wszystkim, którzy byli deportowani do więzień i obozów sowieckich”.

 

--

Kamienica położona w Warszawie przy ul. Świerszcza 2 w okresie od lutego do października 1945 roku była siedzibą Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego. W jej piwnicach urządzono cele więzienne, a na wyższych kondygnacjach znajdowały się pokoje przesłuchań i biura. Według historyków Instytutu Pamięci Narodowej w okresie istnienia aresztu przez jego mury przeszło ponad tysiąc kobiet i mężczyzn, w tym żołnierze Armii Krajowej.

 

Potwierdzeniem ponurej przeszłości piwnic są zachowane do dziś wyryte na ceglanych ścianach napisy, kalendarze kreskowe oraz drzwi z wyciętymi charakterystycznymi judaszami. Największą grozę budzą błagalne napisy: „Jezu, wyratuj”, wyryty nad nimi znak krzyża oraz „Matko Boża, Opiekunko Nasza, Wyratuj”, świadczące o nieludzkich warunkach i bestialskim traktowaniu więźniów przez ludową policję polityczną. Mimo iż mury nieustannie „krzyczą”, wciąż niewiele osób ma świadomość dramatu, jaki rozgrywał się w piwnicach Willi „Jasny Dom”.

 


Kalendarium

Grudzień
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Pożegnania

Z głębokim smutkiem
przyjąłem wiadomość o śmierci

ŚP
mec. Waleriana Jana Piotrowskiego

 

wybitnego prawnika, polityka i działacza społecznego,
urodzonego 11 grudnia 1927 roku w Grodzisku Wielkopolskim.

nr 10 (394) Październik 2023

202310