Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

2 marca br. do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie został uroczyście przekazany pistolet samopowtarzalny VIS 100 opracowany, zaprojektowany i produkowany na terenie Polski. W wydarzeniu tym uczestniczyli szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, dyrektor Muzeum WP Paweł Żurkowski oraz prezes Fabryki Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o. dr Wojciech Arndt.


– Pistolet, który w latach 30. był dumą polskiej myśli technicznej i dumą polskiej armii jest dobrze znany Podopiecznym Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Używali go w czasie kampanii wrześniowej 1939 r., jak też w czasie wojny z niemieckim i sowieckim okupantem. Wspominają tę broń jako skuteczną, celną, poręczną. Cieszę się, że do tej tradycji polskiej myśli technicznej okresu II RP nieustannie nawiązuje Fabryka Broni „Łucznik”. Pistolet VIS 100, który ma dziś na stanie polska armia, jest godnym naśladowcą tamtej skutecznej broni z lat 30. – przypomniał podczas uroczystości minister Jan J. Kasprzyk.


Jednostka broni osobistej VIS 100, którą na ręce dyrektora Muzeum WP Pawła Żurkowskiego przekazał prezes Fabryki Broni „Łucznik” – Radom dr Wojciech Arndt, to nowa konstrukcja nawiązująca do legendarnego pistoletu wz. 35 Vis opracowanego przez polskich inżynierów: Piotra Wilniewczyca (eksperta balistycznego i ówczesnego doradcę w zakresie konstrukcji broni Państwowych Wytwórni Uzbrojenia PWU) i Jana Skrzypińskiego (technologa uzbrojenia i ówczesnego dyrektora warszawskiej Państwowej Fabryki Karabinów) przy współudziale inżyniera Feliksa Modzelewskiego z Biura Studiów PFK. Wzorem broni opatentowanej 8 lutego 1932 r., a następnie seryjnie produkowanej w Fabryce Broni w Radomiu dzisiejszy model również nosi nazwę VIS (łac. siła). Jego numer nawiązuje zaś do stulecia odzyskania niepodległości. W przyszłości pistolet ten trafi jako eksponat na stałą wystawę prezentującą przykładowe uzbrojenie, umundurowanie i wyposażenie żołnierza Wojska Polskiego w okresie od zakończenia II wojny światowej aż do współczesności.


– Dzisiejsze wydarzenie pokazuje, w jaki sposób muzeum myśli o swoich zbiorach i o przyszłości. Cieszę się, że nie traktują Państwo muzeum jako zbioru zamkniętego wraz z końcem II wojny światowej. Muzeum Wojska Polskiego ma cały czas swoją historię, stąd też to co dziś znajduje się na stanie polskiej armii, będzie prezentowane także w jego murach. To jeden z kolejnych dowodów i przykładów na to, że historia się nie skończyła. Historia trwa, również historia Polskich Sił Zbrojnych – mówił szef UdSKiOR.


Oficjalną ceremonię przekazania broni do muzeum poprzedziły ponadto wystąpienia okolicznościowe dyrektora Pawła Żurkowskiego oraz prezesa Wojciecha Arndta. Na zakończenie uroczystości krótkiej prelekcji o VIS 100 udzielił jeszcze kustosz Muzeum Wojska Polskiego Michał Mackiewicz.

 


Kalendarium

Grudzień
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Biuletyn Kombatant

nr 10 (382) Październik 2022

2022.10