Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Zofia Romaszewska – doradca prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wybitna działaczka opozycji antykomunistycznej, współtwórczyni Biura Interwencyjnego KSS Komitetu Obrony Robotników – została wyróżniona odznaką honorową Rzecznika Praw Obywatelskich „Za zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. Uroczystość, w której udział wziął szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, odbyła się 3 marca 2022 r. w Warszawie.

 

Odznakę, przyznawaną w uznaniu szczególnych zasług w działalności na rzecz ochrony praw człowieka i wspierania osób pokrzywdzonych, wręczył laureatce Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Marcin Wiącek.

 

Dzisiejsza uroczystość jest doskonałą okazją do tego, aby bardzo serdecznie podziękować Pani Zofii Romaszewskiej za wspaniałe życie, które jest przykładem służby dla drugiego człowieka, wspólnoty narodowej i państwowej oraz dla nas wszystkich – powiedział podczas wydarzenia szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

– Pani Minister Zofia Romaszewska jest doskonałym przykładem na to, że widząc różnego rodzaju przypadki niesprawiedliwości w już wolnej i niepodległej Polsce, nie spoczywa na laurach, tylko służy wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej, aby mogli cieszyć się szczęściem i radością demokratycznej ojczyzny. Szanowna Pani Zofio, za to, że uczy nas Pani, iż etos służby powinien być najważniejszą cechą każdego polityka, urzędnika i obywatela, serdecznie dziękujemy – zakończył Jan Józef Kasprzyk.

 

W uroczystości – oprócz ministra Kasprzyka – wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, w tym sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski oraz doradcy prezydenta: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska i dr hab. Marek Rymsza, a także przedstawiciele środowiska działaczy opozycji antykomunistycznej oraz przyjaciele laureatki.

 

--

Zofia Romaszewska (ur. 17 VIII 1940 r. w Warszawie) – działaczka opozycji antykomunistycznej w PRL, współtwórczyni Biura Interwencyjnego Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR” i Radia „Solidarność”, była sędzia Trybunału Stanu. Od 2015 r. pełni funkcję doradcy prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Za wybitne zasługi była wielokrotnie nagradzana, m.in. w 2006 r. – Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, 2016 r. – Orderem Orła Białego oraz Krzyżem Wolności i Solidarności, a w 2019 r. – Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

 

Zofia Romaszewska całe swoje życie prywatne i zawodowe łączyła z działalnością społeczną, skierowaną przede wszystkim na wspieranie osób najsłabszych, pokrzywdzonych. Jako wieloletnia, niezwykle konsekwentna i aktywna działaczka na rzecz praw człowieka cieszy się dużym autorytetem w wielu środowiskach społecznych i politycznych. Pozostaje ważnym symbolem walki o sprawiedliwość.

 


Kalendarium

Grudzień
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Biuletyn Kombatant

nr 10 (382) Październik 2022

2022.10