Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

15 czerwca br. podczas wizyty w województwie świętokrzyskim Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odwiedził Zespół Szkół w Olesznie, gdzie podczas uroczystej akademii uhonorował osoby zasłużone, m.in. nauczycieli miejscowej szkoły zaangażowanych w propagowanie historii walk o niepodległość RP wśród młodzieży, Medalami Pro Bono Poloniae i Pro Patria.

 

Medalami "Pro Bono Poloniae" uhonorowani zostali Łukasz Karpiński, Zbigniew Matyśkiewicz, Anna Resiak. Medale "Pro Patria" otrzymali zaś Jerzy Kapelusz, Czesław Kowalczyk i Łukasz Kopera.

 

– Drodzy młodzi przyjaciele, uczniowie tej szkoły, która nosi tak wspaniałe imię Armi Krajowej. Mamy tutaj przed sobą słowa, które wypowiedział jeden z największych Polaków w naszej historii, Jan Paweł II: "To jest moja matka, ta ziemia". Ta ziemia gdzie jesteśmy dziś, ta ziemia w wymiarze szerszym czyli województwa świętokrzyskiego ale przede wszystkim matką jest ta nasza ziemia, którą nazywamy Polską. Wiele pokoleń czyniło wszystko aby udowodnić, że będąc córami i synami tej matki, którą jest Polska, jesteśmy w stanie uczynić dla niej i dla jej dobra wszystko. Tak jak kochacie swoją mamę i swojego tatę, tak trzeba też kochać Polskę – tymi słowami do najmłodszych zwrócił się Jan Józef Kasprzyk.

 

– Polska to nie tylko terytorium, Polska to nie tylko ziemia. Polska to my. To wspólnota mająca wspaniałe dzieje, bohaterów, kulturę. Bycie Polakiem to bycie człowiekiem odważnym. Polska istnieje ponad tysiąc lat i każde pokolenie pokazywało wszystkie te cechy i cnoty, które definiują polskość i bycie Polakiem. Wśród tych cech jest odwaga, wierność ideałom i umiłlwanie wolności ponad wszystko. dodał.
 
– Wy urodziliście się już w wolnej Polsce ale wasi dziadkowie i pradziadkowie żyli w czasach kiedy Polski wolnej nie było i trzeba było o nią walczyć. Jesteście pokoleniem najszczęśliwszym bo nie doznaliście nigdy i obyście nigdy nie doznali trudności związanych z tym, że Ojczyzna nie jest suwerenna. – podkreślił Szef UdSKiOR.
 
Minister Kasprzyk podziękował również dyrektorowi placówki i jej nauczycielom, że tak wspaniale wychowują młodzież w duchu tych wartości, które są niezmienne od pokoleń, z których najważniejsza jest idea służby niepodległej Polsce. Gratulując odznaczonym powiedział: – z Państwa wzór bierze to najmłodsze pokolenie i miejmy nadzieję, że to co wspólnotą wolnych i dumnych Polaków nazywamy Rzeczpospolitą, będzie dzięki Państwa staraniom i dzięki tym najmłodszym poniesione dalej w przyszłość tak aby Polska trwała wiecznie.
 

Kalendarium

Listopad
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Biuletyn Kombatant

nr 10 (382) Październik 2022

2022.10