Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku miało dziś miejsce spotkanie nauczycieli, opiekunów i organizatorów XV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego pt. „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531–1683. Od Obertyna do Wiednia”.

 

Uroczystości rozpoczęły się hymnem „Gaude Mater Polonia” po którym zgromadzonych gości przywitał dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego dr Robert Andrzejczyk.

 

Następnie, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył Medalami „Pro Patria” nauczycieli, którzy od wielu lat przygotowują młodzież do startu we wspomnianej olimpiadzie historycznej organizowanej przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wyróżnieni zostali dr Stefan Artymowski, Bożena Konwent, Dominika Kowalska, Teresa Liberska-Łój, Edyta Mazur, Dorota Rokita.

 

– To dla mnie ogromna przyjemność i honor, że mogę dzisiaj, w takim miejscu, spotkać się z Państwem, którzy od wielu lat zaangażowani jesteście w proces wychowywania i zarażania pasją historyczną swoich podopiecznych, którzy święcą tak wspaniałe triumfy również na tej olimpiadzie, której tegoroczna edycja dobiega końca. Chciałbym Państwu serdecznie podziękować za ten wysiłek i trud, za to ogromne zaangażowanie i za to, że starają się Państwo nie tylko uczyć ale poprzez historię również wychowywać młode pokolenie. – dziękował uhonorowanym Jan Józef Kasprzyk.

 

Odnosząc się jednocześnie do patrona miejscowego muzeum powiedział: – Mieszkaniec tego miejsca Józef Piłsudski mówił, że młodego człowieka nie tylko należy zarażać wiedzą ale też poprzez tę wiedzę a zwłaszcza wiedzę historyczną wychowywać i przygotowywać do przejęcia w przyszłości odpowiedzialności za losy Rzeczpospolitej. Józef Piłsudski kiedy tutaj w Sulejówku pisał swoje historyczne prace, m.in. pracę poświęconą rokowi 1920 zdawał sobie sprawę i wielokrotnie wyrażał to iż na przeszłości, na odwołaniu do historii, należy budować tożsamość wspólnoty państwowej i narodowej. Na przeszłości i ideach tam zakorzenionych snuć marzenia na przyszłość. Odwoływał się przecież do wielkiej polskiej historii z okresu I Rzeczpospolitej, tej historii, która była tematem tegorocznej edycji olimpiady.

 

Wręczone zostały również Medale Komisji Edukacji Narodowej przyznane przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. W imieniu ministra odznaczonych uhonorował profesor Grzegorz Nowik.

 

Po zakończeniu części oficjalnej dyrektor naukowy muzeum prof. Grzegorz Nowik oprowadził wyróżnionych nauczycieli i Szefa UdSKiOR po Milusinie, domu w którym mieszkał Marszałek Piłsudski.

 


Kalendarium

Listopad
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Biuletyn Kombatant

nr 10 (382) Październik 2022

2022.10