Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Uprzejmie informujemy, że Punkt Informacyjny Urzędu jest czynny w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 8.15 – 16.15
(przerwa w godz. 13.00 – 13.30).

 

Zachęcamy Państwa do kontaktu z Urzędem pod nr tel. 22 276 77 77 lub adres e-mail: info@kombatanci.gov.pl.


Dodatkowe numery telefonów do kontaktów: 22 276 77 48, 22 276 77 72, 22 276 77 47, 22 276 77 51,  22 276 77 79, 22 276 77 55, 22 276 77 19, 22 276 77 49.


Z okazji zbliżającej się 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się tradycyjne spotkanie Powstańców i ich rodzin z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i władzami m. st. Warszawy. W wydarzeniu wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Przybyłych gości przywitał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, po czym nastąpiła ceremonia wręczenia przez prezydenta RP orderów i odznaczeń państwowych uczestnikom powstania oraz osobom zaangażowanym w pielęgnowanie pamięci o tamtych wydarzeniach.

 

– Dziękuję, że jesteście. Dziękuję za to, że dzięki Waszej obecności to utrwalanie pamięci i budowanie postaw jest możliwe w sposób zupełnie niezwykły - tutaj przede wszystkim, w tym niezwykłym miejscu. W miejscu, które jest pomnikiem. Jak kiedyś, w czasie uroczystości otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego w 2004 roku powiedział ówczesny Prezydent Warszawy, późniejszy Prezydent RP, prof. Lech Kaczyński - to jest pomnik i hołd: dla powstańców warszawskich; dla tych, którzy przezyli; dla tych, którzy polegli, jest pomnik; dla tych 11 tysięcy utrwalonych tutaj, na tej ścianie; ale także dla całego pokolenia. To jest pomnik pokolenia. Pokolenia, które w naszej literaturze zostało nazwane pokoleniem Kolumbów; pokolenia, które skrwawiło się, walcząc o wolną Ojczyznę tymi słowami zwrócił się do zebranych na sobotniej uroczystości Andrzej Duda.

 

– Tutaj na przestrzeni ostatnich lat, mówiłem wielokrotnie, jak wielka jest wartość czynu powstańczego, pamięci o Powstaniu Warszawskim i Powstańcach Warszawskich. Jak niezwykła, państwotwórcza jest wartość tego czynu zbrojnego, tej pamięci, tej obecności dla Rzeczypospolitej podkreślał Prezydent RP.

 

– Ten sposób myślenia o Ojczyźnie, o ważnych dla niej sprawach przekłada się także i na obecne czasy. Myślę o tej postawie, jaką przyjęliśmy jako społeczeństwo, po prostu jako Polacy, wobec wojny, która zaczęła się za naszą granicą na Ukrainie w wyniku rosyjskiej napaści. Dziękuję Wam za to, że przekazaliście tę wrażliwość tak, że my nie opuszczamy dzisiaj, mimo że nie zobowiązywaliśmy się nigdzie formalnie do tego, że będziemy pomagać jako państwo, jako naród, jako społeczeństwo – powiedział

 

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie swojego przemówienia podkreślił, że co roku w rocznicę wybuchu powstania padają słowa wielkie, "chwytające za duszę":  – I słusznie, bo takich słów trzeba używać, gdy oddajemy hołd bohaterom, bez których nie byłoby naszej wolności.

 

– Dzięki Wam w tych trudnych czasach zawsze spotykamy się i jesteśmy razem, uśmiechamy się do siebie, a przecież dzisiaj to nieczęste dodał.

 

Natomiast Teresa Stanek, prezeska Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej złożyła hołd wszystkim żołnierzom polskim, przede wszystkim powstańcom, którzy walczyli tu, którzy walczyli na wszystkich krańcach Europy, o Polskę wolną, suwerenną, tolerancyjną, dającą możliwości rozwoju, piękną w pełnym tego słowa znaczeniu.

 

Zwróciła się także również do harcerzy: Kiedy zaczynaliśmy pracę w Szarych Szeregach mieliśmy zadanie: dziś, jutro, pojutrze. Dziś walczymy, jutro zwyciężamy, pojutrze uczymy się i pracujemy. Wykonaliśmy to zadanie. I przekazujemy je wam. To są najważniejsze trzy postulaty.

 

Głos zabrał również wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz zwrócił się do młodych: – Jesteśmy z was dumni i życzymy wam życia w wolnym i bezpiecznym kraju, szczególnie teraz, gdy tuż za naszą granicą trwa okrutna wojna. Powtarzane wielokrotnie z tego miejsca słowa: abyście nie musieli przeżyć tego wszystkiego, co nasze pokolenie, nabierają obecnie szczególnego znaczenia. Prosimy was, pamiętajcie o nas, powstańcach warszawskich – zaapelował.

 

Cześć i chwała Bohaterom! Wieczna pamięć Poległym! Niech żyją Powstańcy Warszawscy!

 


Kalendarium

Luty
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Pożegnania

Z głębokim smutkiem

przyjąłem wiadomość o śmierci

 

Profesora Szewacha Weissa

 

Kawalera Orderu Orła Białego,

Biuletyn Kombatant

nr 12 (384) Grudzień 2022

Biuletyn kombatant 202212