Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Uprzejmie informujemy, że Punkt Informacyjny Urzędu jest czynny w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 8.15 – 16.15
(przerwa w godz. 13.00 – 13.30).

 

Zachęcamy Państwa do kontaktu z Urzędem pod nr tel. 22 276 77 77 lub adres e-mail: info@kombatanci.gov.pl.


Dodatkowe numery telefonów do kontaktów: 22 276 77 48, 22 276 77 72, 22 276 77 47, 22 276 77 51,  22 276 77 79, 22 276 77 55, 22 276 77 19, 22 276 77 49.


2 sierpnia br. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wziął udział w uroczystościach upamiętniających zdobycie przez Powstańców Reduty Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.


Preludium do wtorkowych uroczystości stanowiła inscenizacja walk o PWPW przygotowana przez Grupę Historyczną Zgrupowania „Radosław”.  Następnie odśpiewano hymn państwowy i wygłoszeno okolicznościowe przemówienia.

 

Tutaj w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oddajemy hołd walczącym o to miejsce, ale też po raz kolejny w ciągu tych dni, które upamiętniają 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, oddajemy hołd każdemu, który miał odwagę stawić czoła niemieckiemu okupantowi i zakrzyknąć do wolnego świata, że Polska ma pełne prawo do wolności. Powstanie Warszawskie, mówiłem to już wielokrotnie, było oczywistą konsekwencją postawy jaką przyjęliśmy wobec agresji niemieckiej i sowieckiej w 1939 roku. Powstańcy nie mogli postąpić inaczej i nie chcieli postąpić inaczej dlatego, że wiedzieli iż kontynuują tę walkę, która została rozpoczęta 1 i 17 września 1939 roku i walki tej przerwać nie mogli – podkreślał Jan Józef Kasprzyk.

 

Wyjaśniał przy tym, że w swojej istocie Powstanie było konsekwencją postawy jaką Polacy mają wpisaną w swój kod kulturowy, w swoje polskie DNA:  Jesteśmy narodem dumnym i rycerskim, narodem który ceni niepodległość i wolność ponad wszystko. Powstanie Warszawskie było konsekwencją tych wszystkich zrywów insurekcyjnych od Konfederacji Barskiej, poprzez Powstanie Kościuszkowskie, Listopadowe i Styczniowe, które kształtowały naszą świadomość. Was, Wasze pokolenie drodzy Powstańcy ukształtowała trwająca ponad tysiąc lat historia polskiej państwowości – mówił szef UdSKiOR.

 

Minister porównał Powstańców do ogniwa w dziejach wielkiego łańcuch pokoleń, które łączy wartość dla Polaka najcenniejszą. Miłość do niepodległej Rzeczypospolitej: Kiedy spotykamy się dzisiaj my współcześni z Wami, to chcielibyśmy być kontynuatorami tej myśli i tej idei, która dla Was była oczywista. Służby niepodległej Polsce. My też chcemy być kolejnym ogniwem w tym łańcuchu pokoleń połączonym miłością do niepodległej, wolnej Polski. My też chcielibyśmy być kontynuatorami i godnymi spadkobiercami tej trwającej ponad tysiąc lat historii Rzeczypospolitej. I dzięki Wam, dzięki Waszej obecności, dzięki waszym wskazaniom, dzięki takim uroczystościom jak ta, mam nadzieję, że nasze i przyszłe pokolenia zachowają to, co dla Waszego pokolenia było najważniejsze. Tą troskę o wspólnotę, narodową i państwową – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

 

Szef UdSKiOR wyjaśniał, że chodzi o myślenie w kategoriach wspólnotowych, a nie partykularnych, własnych, prywatnych: To jest lekcja, którą każdego dnia staramy się od Was zdobywać i dziękujemy, że takie nauki z Waszych ust płyną. Chcemy być tacy, jak Wasze pokolenie: w duchu wskazań wielkiego księdza Piotra Skargi, który mówił, że trzeba zapomnieć własnych pożytków, a myśleć o dobru wspólnym Rzeczypospolitej jako o wspólnocie wolnych i dumnych obywateli, potrafiących kiedy trzeba stanąć w obronie innych narodów walczących o wolność i suwerenność – mówił minister Kasprzyk dziękując Powstańcom za ich walkę i za troskę o to, żeby Rzeczypospolita jako państwo wolne przetrwała.

 

Możemy Wam po raz kolejny w tych dniach ślubować, że uczynimy wszystko, aby sztandar niepodległości, który otrzymaliśmy od Was mógł być przeniesiony w darze następnym pokoleniom, naszym dzieciom, naszym wnukom. A wtedy wolna Polska będzie trwała wiecznie. Chwała Bohaterom!  zakończył minister Kasprzyk.

 

Następnie zgromadzeni przed gmachem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, w tym ostatni dwaj żyjący uczestnicy walk, kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, spółki PWPW, służb mundurowych oraz mieszkańcy stolicy modlili się za poległych, zmarłych i żyjących bohaterów Powstania Warszawskiego.

Po modlitwie pod tablicą upamiętniającą Powstańców walczących o Redutę PWPW m.in. z Samodzielnej Grupy Operacyjnej Podziemnej Wytwórni Banknotów złożono wieńce i kwiaty.

Uroczystości zakończyły się pokazem multimedialnym prac wybitnych grafików z okresu Powstania Warszawskiego oraz wystąpieniem kapitana Juliusza Kuleszy ps. Julek, uczestnika walk o Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych w sierpniu 1944 roku. Po nim Juliusz Kulesza podpisywał uczestnikom uroczystości swoją książkę zawierająca wspomnienia z Powstania Warszawskiego.

 


Kalendarium

Luty
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Pożegnania

Z głębokim smutkiem

przyjąłem wiadomość o śmierci

 

Profesora Szewacha Weissa

 

Kawalera Orderu Orła Białego,

Biuletyn Kombatant

nr 12 (384) Grudzień 2022

Biuletyn kombatant 202212