Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Uprzejmie informujemy, że Punkt Informacyjny Urzędu jest czynny w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 8.15 – 16.15
(przerwa w godz. 13.00 – 13.30).

 

Zachęcamy Państwa do kontaktu z Urzędem pod nr tel. 22 276 77 77 lub adres e-mail: info@kombatanci.gov.pl.


Dodatkowe numery telefonów do kontaktów: 22 276 77 48, 22 276 77 72, 22 276 77 47, 22 276 77 51,  22 276 77 79, 22 276 77 55, 22 276 77 19, 22 276 77 49.


Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i jednocześnie honorowy Komendant Kadrówki Jan Józef Kasprzyk wziął udział w uroczystościach inaugurujących LVII Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, które odbyły się w Krakowie, a następnie towarzyszył Kadrówce w marszu przez Michałowice, Słomniki aż do Miechowa.


Uroczystości zorganizowano dla uczczenia 108 rocznicy wyjścia strzelców Komendanta Józefa Piłsudskiego w stronę Królestwa Polskiego w celu wywołania powstania antyrosyjskiego. Rozpoczął je apel w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu połączony z modlitwą i ceremonią złożenia kwiatów na grobach Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

 

Nasza obecność tutaj świadczy o wdzięczności wobec tego, który w 1914 r. powiedział do swoich żołnierzy: "Idźcie czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania". Oni wysłuchali tego rozkazu. Panie Marszałku, ślubujemy, że tak jak Twoi żołnierze będziemy czynić Polskę dumną, silną i na wieki niepodległą – mówił przy trumnie Marszałka minister Jan Józef Kasprzyk.

 

W intencji Marszałka i jego żołnierzy odprawiono także Mszę św. w Katedrze Wawelskiej, po której kolumną marszową zgromadzeni zeszli ze wzgórza wawelskiego pod Krzyż Katyński, gdzie złożono wieńce i kwiaty. Krakowskim uroczystościom towarzyszyło radosne śpiewanie pieśni legionowych na Małym Rynku.

 

Wyruszający w sobotę o świcie uczestnicy Kadrówki dzień żegnali uroczystym Capstrzykiem podczas którego szef UdSKiOR w imieniu Prezydenta RP uhonorował Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości Huberta Krawczyńskiego. Minister uhonorował również osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o polskich tradycjach niepodległościowych Medalami "Pro Patria". Otrzymali je dr inż. Dariusz Sala, dr Piotr Paweł Wierzbicki i Bartosz Wołkowski.

 

Pod Kopcem Józefa Piłsudskiego minister Kasprzyk zaznaczył, że to nie tylko Kopiec Marszałka: – To Kopiec Niepodległości. To Mogiła Mogił. W jego bryle złożono ziemię z miejsc niezwykle ważnych dla naszego doświadczenia historycznego trwającego od ponad tysiąca lat. Tu jest ziemia, w którą wsiąkła polska krew. Stojąc tutaj oddajemy hołd cieniom naszych przodków, nie tylko tych z 1914 roku, ale wszystkim tym dla których niepodległość była najważniejsza – podkreślał minister Kasprzyk.

 

Podczas capstrzykowych uroczystości w Kopcu złożono ziemię z kolejnych niedawno odkrytych miejsc spoczynku polskich bohaterów.

 

Następnego dnia, w 108. rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej minister Jan Józef Kasprzyk jako honorowy Komendant Marszu dokonał uroczystej odprawy jednostek strzeleckich na krakowskich Oleandrach. Podczas patriotycznej uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i wojskowych. minister zwrócił się do uczestników Marszu nawiązując do słów z rozkazu Marszałka Józefa Piłsudskiego sprzed 108 lat: – Patrzymy na was jako na kadry wolnej Polski, które przeniosą sztandar Niepodległej Rzeczpospolitej otrzymany w darze od walczących o wolność, w przyszłość. Chwała Kadrówce! – mówił Szef UdSKiOR.


Następnie uczestnicy Kadrówki udali się na cmentarz Rakowicki, gdzie w Kwaterze Legionowej w uroczystym apelu i modlitwie śpiewając pieśń "My,  Pierwsza Brygada" oddali hołd poległym. Szef UdSKiOR złożył także kwiaty na mogile adiutanta Marszałka gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego oraz pod pomnikiem poległych w szarży pod Rokitną. Przemawiając do zebranych minister przypomniał słowa, które usłyszał na cmentarzu w Jędrzejowie od Komendanta Marszu na pierwszej Kadrówce w jakiej uczestniczył, a które – jak sam przyznał– w znacznym stopniu ukształtowały jego osobowość: – Tu leżą wasi starsi koledzy. Bo choć znamy ich tylko z kart historii, to jednak wyznaczyli nam szlak do Niepodległości po którym my dumnie i starając się im dorównać stąpamy współcześnie – wyjaśnił.


Następnie Kadrówka przemaszerowała do Michałowic, gdzie przed pomnikiem upamiętniającym obalenie przez strzelców słupów granicznych państw zaborczych, odśpiewano pieśń I Brygady Legionów Polsklich i złożono kwiaty. Pierwszy dzień wędrówki LVII Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej zakończył się w Słomnikach, gdzie podczas uroczystości przy pomniku ofiar niemieckiego okupanta minister Kasprzyk wręczył nagrody za najlepsze wyniki w zawodach strzeleckich.

 

7 sierpnia br. szef UdSKiOR wraz przedstawicielami samorządu i mieszkańcami witali uczestników Marszu na Rynku w Miechowie. To tu mieszkańcy podarowali Marszałkowi Piłsudskiemu najsłynniejszego konia II Rzeczpospolitej,  klacz Kasztankę. Tradycyjnie wraz z Kadrówką przybyły do Miechowa brygady konne: Krakowski Szwadron Ułanów im Józefa Piłsudskiego oraz Ułani w barwach 27. Pułku Ułanów.


Podczas patriotycznych uroczystości pod Pomnikiem z Orłem minister Kasprzyk wręczył odznaczenia najlepszym ułanom. Z kolei najbardziej zasłużonych w krzewieniu postaw patriotycznych i kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny mieszkańców Miechowa uhonorował Medalami "Pro Bono Poloniae" i "Pro Patria". Medal "Pro Bono Poloniae" otrzymał Bronisław Nowak, a Medalem "Pro Patria" odznaczeni zostali Wojciech Gądek, Jarosław Mudyn, Zygmunt Murdza i Paweł Olchawa.

 

Na miechowskim rynku dla najmłodszych odsłonięto także miniaturowy pomnik Kasztanki, a dzieci otrzymały książki o słynnym wierzchowcu Marszałka: – Bardzo serdecznie gratuluję tym, którzy doprowadzili do tego, że na miechowskim rynku stanął pomnik najsłynniejszego zwierzęcia II RP, czyli Kasztanki Komendanta Józefa Piłsudskiego – powiedział Szef UdSKiOR.


Kadrówkowe uroczystości w Miechowie zakończyło odśpiewanie Marszu Pierwszej Brygady i złożenie kwiatów.

 

 


 

 

Kalendarium

Luty
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Biuletyn Kombatant

nr 12 (384) Grudzień 2022

202212