Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Uprzejmie informujemy, że Punkt Informacyjny Urzędu jest czynny w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 8.15 – 16.15
(przerwa w godz. 13.00 – 13.30).

 

Zachęcamy Państwa do kontaktu z Urzędem pod nr tel. 22 276 77 77 lub adres e-mail: info@kombatanci.gov.pl.


Dodatkowe numery telefonów do kontaktów: 22 276 77 48, 22 276 77 72, 22 276 77 47, 22 276 77 51,  22 276 77 79, 22 276 77 55, 22 276 77 19, 22 276 77 49.


W dniach 10-11 sierpnia br., w związku z przypadającą 130. rocznicą urodzin Władysława Andersa, w Krakowie odbyły się uroczyste obchody upamiętniające „generała polskich nadziei”, zorganizowane z inicjatywy szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka oraz dowódcy COLąd-DKL gen. dyw. Stanisława Czosnka. W uroczystościach uczestniczyła córka generała Andersa, ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders. Ponadto, w centralnej części obchodów wziął udział ppłk w st. spocz. prof. dr hab. Wojciech Narębski.

 

Uroczyste dwudniowe obchody 130. rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych polskich dowódców w historii rozpoczęły się Mszą świętą w zabytkowym Kościele Garnizonowym pw. św. Agnieszki w Krakowie, której przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. W intencji dowódcy i żołnierzy 2. Korpusu Polskiego modlili się duchowni różnych wyznań, a także przedstawiciele najwyższych władz i instytucji państwowych oraz samorządu.

 

W homilii biskup Lechowicz przypomniał trudną drogę życiową oraz szlak bojowy generała Władysława Andersa: –Całe życie generała broni Władysława Andersa przeżywane było w kategorii daru, w imię miłości do Boga i Ojczyzny, w duchu poświęcenia nie wykluczającego złożenia najwyższej ofiary z własnego życia – podkreślił duchowny.

 

Po zakończeniu Eucharystii dalsze uroczystości przeniosły się do krakowskiego parku Jordana, gdzie przy popiersiu generała w Galerii Wielkich Polaków zaplanowany został Capstrzyk. Podczas uroczystości odczytano Apel Pamięci, po którego zakończeniu żołnierze oddali salwy honorowe ku czci poległych. Ponadto, w hołdzie dowódcy 2. Korpusu Polskiego złożone zostały kwiaty.

 

Mój Ojciec miał dwa marzenia – wspominała córka generała, Anna Maria Anders: – Jedno, aby Polska była wolna; a drugie, żeby żołnierz polski był znany na świecie. Patrząc na to, co dzieje się teraz na Ukrainie, trudno nie wspominać również II wojny światowej i nie wspominać o roli generała Andersa – zauważyła.

 

Podczas uroczystego Capstrzyku przemówienie wygłosił również szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk: – O generale Andersie mówiono, że był „generałem polskich nadziei”. To najlepsze określenie, które charakteryzuje jego drogę życiową i służbę. Będąc kawalerzystą z krwi i kości zawsze wiedział, że trzeba mieć wiarę w to, co się czyni oraz nadzieję na zwalczanie wszelkich przeciwności – podkreślił minister.

 

Głos zabrał również dowódca Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego generał dywizji Stanisław Czosnek, który nawiązując do wymownego tytułu wspomnień spisanych przez generała Andersa zwrócił się do zebranych: – A jak my zapiszemy nasz rozdział w historii naszego kraju? (…) Może trafią do naszych serc słowa generała Andersa, który polecił: odrzućmy wszystko, co nas dzieli i bierzmy wszystko, co nas łączy (…) w walce o wolność (…) Polski – zaapelował.

 

11 sierpnia, z okazji przypadającej tego dnia 130. rocznicy urodzin generała broni Władysława Andersa oraz zbliżającego się Święta Wojska Polskiego, w COLąd-DKL odbyła się wyjątkowa uroczystość, podczas której m.in. odczytany został Apel Pamięci, a krakowska jednostka – na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej – otrzymała chorągiew Wojska Polskiego, która obok sztandaru jest symbolem honoru, męstwa i tradycji. Matką chrzestną chorągwi COLąd-DKL została ambsador Anna Maria Anders.

 

Oficjalne delegacje władz państwowych i samorządowych przybyły na teren COLąd-DKL jeszcze przed południem. Wybór miejsca czwartkowej uroczystości nie był przypadkowy. To właśnie krakowskie Centrum nosi imię generała Andersa i dziedziczy oraz kultywuje tradycje II Korpusu Polskiego.

 

Wśród gości honorowych nie zabrakło Weteranów walk o niepodległość. Obecny był m.in. ppłk prof. dr hab. Wojciech Narębski, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu, podkomendny generała Andersa, który na zakończenie uroczystości przekazał swój mundur i beret jako stały eksponat do Sali Tradycji w krakowskim COLąd-DKL.

 

W uznaniu zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość RP szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk uhonorował medalami „Pro Patria” żołnierzy oraz pracowników resortu obrony narodowej z krakowskiej jednostki. Z rąk ministra Kasprzyka oraz sędziego Bogusława Nizieńskiego wyjątkowe odznaczenia odebrali: ppłk Grzegorz Duda, st. chor. sztab. Wiesław Goliński, mjr Krzysztof Rybicki, Zenon Ilnicki i Jan Kulpiński.

 

Na zakończenie uroczystości odczytany został Apel Pamięci, po którym odbyła się ceremonia złożenia kwiatów przy popiersiu generała Andersa. Wzięli w niej udział przedstawiciele najwyższych władz i instytucji państwowych oraz samorządu, w tym: szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders i wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

 


Kalendarium

Luty
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Pożegnania

Z głębokim smutkiem

przyjąłem wiadomość o śmierci

 

Profesora Szewacha Weissa

 

Kawalera Orderu Orła Białego,

Biuletyn Kombatant

nr 12 (384) Grudzień 2022

Biuletyn kombatant 202212