Previous Next Play Pause
1 2 3 4

 

Uprzejmie informujemy, że Punkt Informacyjny Urzędu jest czynny w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 8.15 – 16.15
(przerwa w godz. 13.00 – 13.30).

 

Zachęcamy Państwa do kontaktu z Urzędem pod nr tel. 22 276 77 77 lub adres e-mail: [email protected].


Dodatkowe numery telefonów do kontaktów: 22 276 77 48, 22 276 77 72, 22 276 77 47, 22 276 77 51, 22 276 77 55.


W siedzibie Poczty Polskiej zaprezentowano dziś kartkę pocztową „Złamanie szyfru Enigmy”, przedstawiającą cyfrowo zmodyfikowane zdjęcie trzech słynnych polskich kryptologów – Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego – wyemitowaną z okazji 90. rocznicy złamania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

 

Oficjalne przemówienia zainaugurowało wystąpienie prezesa Poczty Polskiej, który podkreślał znaczenie dokonań polskich kryptologów: – Mam dzisiaj ogromną przyjemność i zaszczyt poinformować, że Poczta Polska wydała kartę pocztową poświęconą niezwykłym postaciom: trzem wybitnym Polakom, matematykom – najwybitniejszym polskim kryptologom – których praca i odkrycie zmieniły losy drugiej wojny światowej. Przypominamy dziś osoby, które dokonały złamania szyfru Enigmy – najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez III Rzeszą w latach 20., 30., jak również w czasie drugiej wojny światowej – maszyny, która urosła do miana legendy z powodu bardzo wysokiego poziomu złożoności, służącej Niemcom do szyfrowania informacji. Złamania szyfrów a następnie rozpracowania tajemnicy niemieckiej maszyny a następnie opracowania metod pozwalających na regularne odszyfrowywanie niemieckich materiałów dokonali nie kto inni, a właśnie Polacy – Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Pierwszego złamania dokonano w 1932 r. w Biurze Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Pałacu Saskim. W tym Pałacu Saskim, który obecny rząd postanowił odbudować. Jak ważne to było wydarzenie niech zaświadczą opinię historyków i naukowców, którzy twierdzą, że dane pozyskane z szyfrogramów Enigmy pozwoliły skrócić wojnę o kilka lat a być może nawet zapobiegły zwycięstwu Niemiec.

 

Krzysztof Falkowski wspomniał również, że Poczta Polska nie po raz pierwszy zaangażowała się w upamiętnienie naszych kryptologów: – Dzisiaj tą kartą pocztową upamiętniamy naszych wybitnych kryptologów. Podejmujemy starania aby pozostali na zawsze w naszej pamięci. Na zaprezentowanej karcie mamy wskazanych trzech bohaterów. Jest to cyfrowa reprodukcja zdjęcia które zamieściliśmy na tej karcie. Na wizerunku znaku opłaty znajduje się fragment klawiatury maszyny Enigma. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Poczta Polska już kilkukrotnie upamiętniała naszych kryptologów. W przeszłości wydaliśmy znaczek na 50. rocznicę złamania kodu Enigmy, wydaliśmy kartę pocztową poświęconą Marianowi Rejewskiemu w 100. rocznicę jego urodzin i dzisiaj po raz kolejny przypominamy o naszych wybitnych Polakach.

 

Poczta Polska realizując swoją misję popularyzowania polskiej historii wyróżnia również tych, którzy jej w tym pomagają. Kreowanie tych postaw nie byłoby możliwe gdyby nie wsparcie i zaangażowanie innych osób i instytucji. W dniu dzisiejszym, korzystając z tej okazji, chciałbym uhonorować jedną osobę za szczególne zasługi dla Poczty Polskiej. Osobę, która od początku swojej działalności wspiera nas w popularyzowaniu wiedzy o ważnych dla naszej Ojczyzny postaciach i wydarzeniach. Osobę, dzięki której misja Poczty Polskiej powoduje, że nasz przekaz dociera do naszych obywateli budując społeczeństwo oparte na wartościach, wzorach i postawach patriotycznych. Tą osobą jest szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. – powiedział prezes Falkowski w laudacji na cześć ministra Kasprzyka, który otrzymał Medal Honorowy Poczty Polskiej im. Króla Polski Zygmunta II Augusta nadawany za szczególne zasługi dla tej instytucji.

 

Następnie głos zabrał Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych: – Bardzo dziękuje za to szczególnie wyróżnienie, za ten medal, który jest tak ważny dla społeczności pocztowej. Istotnie, wiele przedsięwzięć służących upamiętnieniu naszej tradycji niepodległościowej udało nam się wspólnie z Pocztą Polską zrealizować przypominając, przywołując i wprowadzając do krwioobiegu narodowej pamięci te wszystkie wydarzenia i postaci, które są tak ważne dla polskiej historii. Przykład dzisiejszego dnia i ta dzisiejsza karta, która jest prezentowana wskazuje jak niezwykle ważne było to wydarzenie dla dziejów Europy i świata. Nie byłoby zwycięstwa nad niemiecką III Rzeszą gdyby nie polscy matematycy uwiecznieni na tej karcie wydanej przez Pocztę Polską. Nie byłoby złamania Enigmy gdyby nie oni. Tym samym nie byłoby zwycięstwa, nie tylko w wymiarze tym naszym polskim, ale europejskim i światowym. To zresztą niejedyna inicjatywa w ostatnich miesiącach i latach podejmowana przez Pocztę mająca na celu przypomnienie naszego wkładu w zwycięstwo szeroko pojętego dobra nad złem.

 

Minister Kasprzyk wspominał również dokonania polskiego wywiadu w dwudziestoleciu międzywojennym, które dały fundamenty pod łamanie tym razem szyfrów niemieckich: – Drodzy Państwo, złamanie Enigmy, złamanie szyfrów niemieckich to była pewna kontynuacja tego, co uczyniliśmy kilka lat wcześniej, tego, co Polski wywiad zrobił kilka lat wcześniej podczas wojny polsko-bolszewickiej, gdy złamano szyfry bolszewickiej Rosji. Wtedy nasi kryptolodzy działali pod kierunkiem pułkownika Jana Kowalewskiego i zwycięstwo roku 1920 nie byłoby właściwie możliwe gdyby nie ich dokonania. Przyznawał to Marszałek Józef Piłsudski mówiąc, że od pewnego momentu tj. od czerwca 1920 r. wiedzieliśmy o wszystkich ruchach Armii Czerwonej i tym łatwiej było zaplanować kontrofensywę znad Wieprza, która przyczyniła się do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, a później do Operacji Niemeńskiej która rozbiła bolszewicką Rosją. Świadomi tego, jak ważne są to kwestie związane z bezpieczeństwa Państwa, polski wywiad podjął w latach 20. XIX wieku intensywne prace aby pozyskać najwybitniejsze umysły pozyskać do pracy państwowej. Służył temu powołany w Poznaniu ośrodek kryptologiczny, do którego zwerbowano trzech wybitnych matematyków znających perfekcyjnie język niemiecki. […] Oni podjęli się misji złamania szyfrów nad którymi trudziły się wywiad francuski i brytyjski. Na kilka tygodni przed wybuchem drugiej wojny światowej, w dowód naszego zobowiązania sojuszniczego, przekazaliśmy im wyniki naszych prac. Dzięki temu w czasie wojny mogli oni rozwijać to wszystko, co leżało u podstaw złamania Enigmy przez naszych matematyków i tym samym doprowadzić do zwycięstwa.

 

– Cieszę się, że tą kartą przywracamy do szerszego grona odbiorców pamięć o polskim wkładzie w zwycięstwo podczas drugiej wojny światowej. […] Za to bardzo serdecznie Panu prezesowi dziękuje. Raz jeszcze dziękuje za ten medal i mam nadzieję, że w najbliższym czasie również wiele wspólnych inicjatyw uda nam się podjąć abyśmy mogli w ten sposób służyć temu wszystkiemu, co tworzy wspólnotę narodową i państwową. – dodał.

 

Prezentację zwieńczyło wystąpienie eksperckie pułkownika Adama Gwiazdowicza z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który przedstawił historię złamania przez polskich kryptologów słynnej maszyny szyfrującej Enigma.

 


Kalendarium

Grudzień
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Pożegnania

Z głębokim smutkiem zawiadamiam,
że 28 listopada 2023 roku zmarł

 

ŚP
ppłk Waldemar Jerzy Nowakowski
ps. „Gacek”

 

urodzony 3 stycznia 1933 roku w Warszawie.

nr 9 (393) Wrzesień 2023

202309