Previous Next Play Pause
1 2 3 4

Uprzejmie informujemy, że Punkt Informacyjny Urzędu jest czynny w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 8.15 – 16.15
(przerwa w godz. 13.00 – 13.30).

 

Zachęcamy Państwa do kontaktu z Urzędem pod nr tel. 22 276 77 77 lub adres e-mail: [email protected].


Dodatkowe numery telefonów do kontaktów: 22 276 77 48, 22 276 77 72, 22 276 77 47, 22 276 77 51, 22 276 77 55.


 2 marca br. w Pałacu Belwederskim świętowaliśmy 95. urodziny żołnierza Armii Krajowej, Narodowej Organizacji Wojskowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kawalera Orderu Orła Białego i przewodniczącego Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy szefie Urzędu - majora i sędziego Bogusława Nizieńskiego, który całe życie podarował Polsce.


Na uroczystość organizowaną przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych sędzia Bogusław Nizieński przybył z małżonką Elżbietą. Wśród zacnych gości obecni byli przedstawiciele władz państwowych, kombatanci, działacze opozycji antykomunistycznej, przedstawiciele duchowieństwa, wojska, stowarzyszeń patriotycznych, środowiska mediów. Do Belwederu przybył także ojciec prof. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości, który kilka dni wcześniej podczas uroczystości swoich 80. urodzin w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze wręczył sędziemu Nizieńskiemu z okazji zbliżających się 95. urodzin obraz z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej.                                                                                                                                      

Witając zgromadzonych gości minister Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że uroczystość jest wyrazem czci i hołdu dla jednej z najpiękniejszych i najważniejszych postaci w najnowszej historii Rzeczypospolitej, a zwracając się bezpośrednio do Jubilata minister powiedział: Panie Sędzio, uosabia Pan wszystkie te cnoty, które tworzą nasz polski, niepodległościowy kod kulturowy. Dziękujemy dzisiaj Panu za Pańską służbę dla Polski trwającą od II Rzeczypospolitej przez trudne lata okupacji niemieckiej i sowieckiej przez czas zniewolenia komunistycznego i dziękujemy też za służbę w wolnej Polsce, w III Rzeczypospolitej.

 

– Dziękujemy za to, że niesie Pan wraz ze sobą wspaniałe świadectwo umiłowania wspólnoty narodowej i państwowej w duchu tych wszystkich wskazań i wartości, które pozostawił po sobie ukochany przez Pana i myślę, że przez większość z nas Marszałek Józef Piłsudski, który tutaj, w Belwederze żył i pracował dla Polski. Dziękujemy Panu za wspaniałe życie, za odwagę, poświęcenie, za honor, który jest nieodłącznym elementem pańskiej służby i postawy. Dziękujemy za to, że słowa sędziego Bogusława Nizieńskiego, które wybrzmiewają do chwili obecnej są jak Dzwon Zygmunta, są jak drogowskaz, który nas prowadzi ku Polsce Pańskich marzeń. Polski dumnej, wolnej, suwerennej, zawsze niepodległej, nie zginającej karku przed nikim. Dziękujemy za to Panie Sędzio, i życzymy Panu zdrowia sił, wytrwałości i jeszcze wielu, wielu lat życia, bo jest Pan Rzeczypospolitej bardzo potrzebny – mówił szef UdSKiOR.  

 

Minister zauważył, że są takie chwile, które w życiorysie Pana Sędziego winny być przypomniane i przywołane: odwaga czasu okupacji niemieckiej i sowieckiej. Kiedy On i Jego koledzy nie wahali się postawić na szali swoje zdrowie i życie, aby Polska była wolna. Potem postawa niezłomna w okresie zniewolenia komunistycznego i wreszcie dbałość o to, aby wolna Polska, która odzyskała suwerenność na przełomie lat 80. i 90. była czysta jak łza.

 

– Szanowny Panie Sędzio, niech Pan Bóg błogosławi Tobie i Twoim bliskim na wiele, wiele jeszcze lat. Zastanawialiśmy się jaki prezent od nas wszystkich możemy Tobie wręczyć, bo posiada Pan najwyższe odznaczenia, jakie Rzeczypospolita daje, Order Orła Białego i wszystkie atrybuty wodza i przywódcy, szable, buzdygany i ryngrafy, ale myślę, że ucieszy serce Pana Sędziego portret tego, którego Pan tak ukochał. Portret Marszałka Józefa Piłsudskiego  mówił Jan Józef Kasprzyk wręczając Jubilatowi wraz z życzeniami 200 lat, portret Marszałka z córkami Wandą i Jagódką wykonany w Belwederze w latach 30. przez Zdzisława Czermańskiego.

 

Podczas uroczystości odczytano również listy okolicznościowe. Życzenia od Prezydenta przekazał szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot, który obok podziękowań i wyrazów wdzięczności za wieloletnią służbe Polsce podkreślił, że: w czasie całej swojej aktywności, mimo zmieniających się epok sędzia Nizieński pozostał wzorem człowieka niezłomnego, wiernego najważniejszym wartościom i nieomylnie wybierającego dobro.
Kilka słów do Jubilata skierował także premier Mateusz Morawiecki. W odczytanym przez ministra Jana Józefa Kasprzyka liście szef rządu przypomniał, że: mjr Nizieński należał do pokolenia drugiej konspiracji, walczącej z okupacją sowiecką i rządami komunistów, a Jego biografia jest przykładem autentycznego gorącego patriotyzmu.


Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki odczytał list od marszałek Elżbiety Witek, wiceminister Anita Czerwińska sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej odczytała list od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, a szef gabinetu ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki odczytał list od wicepremiera Mariusza Błaszczaka. Odczytano również list przesłany przez wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, a proboszcz Katedry Polowej Wojska Polskiego ks. ppłk. Sebastian Piekarski odczytał list biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza. Życzenia Jubilatowi złożył także Janusz Maksymowicz, prezes Zwiazku Kombatantów Rzeczypospolitej, wręczając Jubilatowi najwyższe odznaczenie organizacji kombatanckich.

 

Następnie głos zabrał szanowny Jubilat dziękując wszystkim za przybycie.
                                               
Drodzy Przyjaciele, Kochani. To są słowa, które Wam ofiaruję na moje 95. urodziny. Bo to życie choć piękne, było bardzo bolesne. Chcę Wam podziękować za to, że to życie ofiarowaliście także mnie, życie dla Polski, najukochańszej, najlepszej, najwspanialszej Rzeczypospolitej Polskiej. To nasza Ojczyzna. Ją kochamy ponad wszystko i nigdy, przenigdy nie oddamy tego skarbu. Trudno mi mówić spokojnie o tych sprawach. Moje życie było podarowane Polsce od najmłodszych lat, ale za to wszystko Wam Kochani dziękuję. Nie ma rzeczy piękniejszej niżeli Najjaśniejsza Rzeczypospolita Polska. To nasza świętość – mówił wzruszony Bogusław Nizieński kończąc przemówienie głośno wypowiedzianymi słowami „Niech żyje Polska!”.

 

Po nich marszałek senior Antonii Macierewicz wręczył mjr. Nizieńskiemu bukiet biało – czerwonych róż.

                                    
Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który wykonał pieśni wojskowe, patriotyczne oraz popularne utwory 20-lecia międzywojennego. Po koncercie wśród morza kwiatów i upominków przystąpiono do osobistego składania życzeń, które zwieńczył toast i odśpiewanie Jubilatowi 200 lat!


Kalendarium

Wrzesień
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Pożegnania

Z głębokim smutkiem zawiadamiam,
że 25 września 2023 roku zmarł na Isle of Wight
w Wielkiej Brytanii

 

ŚP
ppłk Otton Zygmunt Hulacki

 

urodzony 2 stycznia 1922 roku we Lwowie.

Raport 2016-2023

202306