Previous Next Play Pause
1 2 3 4

 

Uprzejmie informujemy, że Punkt Informacyjny Urzędu jest czynny w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 8.15 – 16.15
(przerwa w godz. 13.00 – 13.30).

 

Zachęcamy Państwa do kontaktu z Urzędem pod nr tel. 22 276 77 77 lub adres e-mail: [email protected].


Dodatkowe numery telefonów do kontaktów: 22 276 77 48, 22 276 77 72, 22 276 77 47, 22 276 77 51, 22 276 77 55.


31 marca br. w Krośnie Minister Jan Kasprzyk wziął udział w uroczystości nadania imienia generała Stanisława Maczka oraz wręczenia sztandaru dla miejscowego Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krośnie-Turaszówce. Liturgii przewodniczył ks. abp Adam Szal i ks. bp Edward Białogłowski. Społeczność ZSEiO oraz mieszkańcy Krosna swoją postawą dali wyraz temu, że mała ojczyzna jest dla nich bardzo ważna, zaś udział w takim wydarzeniu jest okazją do przekazania młodym właściwych wartości. Obecność tak wielu osób na dzisiejszej uroczystości to także oznaka wsparcia dla uczniów odbierających sztandar, którego fundatorem jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Po wspólnej modlitwie nastąpiło poświęcenie sztandaru oraz odczytanie decyzji o jego nadaniu. Kulminacyjnym momentem dzisiejszych uroczystości było przekazanie sztandaru przez ministra Jana Józefa Kasprzyka dyrektorowi Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących Markowi Kubitowi który następnie wręczył go wyróżnionym uczniom.

 

Druga część uroczystości miała miejsce przed murami krośnieńskiej placówki edukacyjnej. Wydarzenie rozpoczęło wprowadzenie asysty honorowej, którą wystawiła Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa a także 21. Brygada Strzelców Podhalańskich – zgromadzeni goście odśpiewali hymn RP. Społeczność szkolną przywitał gospodarz – dyrektor Marek Kubit.

 

-Ja również optowałem, żeby właśnie tą postać wybrać za patrona naszej szkoły. Widziałem z jakim szacunkiem odnosił się mój 90-letni wujek do swojego dowódcy, generała Stanisława Maczka. Również wartym podkreślenia jest życie generała i to, że pomimo wielu przeciwności losu, był niepokonanym żołnierzem. Podkreślamy też początki drogi wojskowej generała. W 1918 roku przybył do Krosna i stąd z żołnierzami z naszych okolic wyruszył na odsiecz w kierunku Lwowa - powiedział dyrektor Marek Kubit.

 

Kolejnym ważnym elementem było odsłonięcie tablicy upamiętniającej generała Stanisława Maczka w gmachu ZSEiO. W delegacji odsłaniającej tablicę był obecny minister Jan Józef Kasprzyk, który po symbolicznym zdjęciu biało - czerownej szarfy złozył kwiaty na znak pamięci. 

 

Po odsłonięciu tablicy, złożeniu kwiatów i zniczy przez delegację zgromadzeni goscie powrócili przed budynek szkoły gdzie została poświęcona minuta ciszy generałowi oraz jego żołnierzom - naszym bohaterom. 

 

Następnie głos zabrał minister Jan Józef Kasprzyk, który w swoim przemówieniu podkreślił rangę dzisiejszej uroczystości – ma ona szczególny wymiar zarówno dla uczniów, nauczycieli jak i mieszkańców Krosna. Szef UdsKiOR przypomniał również znaczenie i zasługi jej patrona – gen. Maczka.

- Otrzymują Państwo imię jednej z najpiękniejszych postaci w dziejach nie tylko, ale w dziejach Europy i Świata. Niepokonany Generał. Generał, który nie przegrał żadnej bitwy. Walczył o wolność Polski, Francji, Belgii i Holandii. Dzięki niemu, dzięki jego żołnierzom Polska i Europa są wolne. Mogą cieszyć się tym najpiękniejszym darem jaki dawany jest przez Opatrzność ludziom, narodom i państwom - wolnością - przypomniał zasługi gen. Maczka minister Jan Kasprzyk przemawiając do społeczności szkolnej ZSEiO w Krośnie.

 

Po wygłoszeniu okolicznościowych przemówień nastąpiło uhonorowanie zasłużonych medalami ,,Pro Patria”. Za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny odznaczeni zostali: ks. prał. dr hab. Waldemar Jan Janiga, Ks. prof. dr hab. Józef Marecki, Pan Jacek Wiesław Ślączka i Pani Katarzyna Agata Zajdel.

 

 Zwieńczeniem dzisiejszych podniosłych wydarzeń był apel pamięci zakończony głęboką refleksją.

 

Kalendarium

Grudzień
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Pożegnania

Z głębokim smutkiem zawiadamiam,
że 28 listopada 2023 roku zmarł

 

ŚP
ppłk Waldemar Jerzy Nowakowski
ps. „Gacek”

 

urodzony 3 stycznia 1933 roku w Warszawie.

nr 9 (393) Wrzesień 2023

202309