Previous Next Play Pause
1 2 3 4

 

Uprzejmie informujemy, że Punkt Informacyjny Urzędu jest czynny w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 8.15 – 16.15
(przerwa w godz. 13.00 – 13.30).

 

Zachęcamy Państwa do kontaktu z Urzędem pod nr tel. 22 276 77 77 lub adres e-mail: [email protected].


Dodatkowe numery telefonów do kontaktów: 22 276 77 48, 22 276 77 72, 22 276 77 47, 22 276 77 51, 22 276 77 55.


20 września br. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został uhonorowany złotym medalem IPN  „Reipublicae Memoriae Meritum”.
Zgromadzonych gości w studio Polskiego Radia przywitał prezes IPN, który wieczorene wydarzenie rozpoczął od przestawienia zamysłu na koncert oraz od przedstawinia głównej ideii oraz zargumentowania przyznania medalu ministrowi Kasprzykowi.
 
Ten koncert dedykujemy wszystkim żołnierzom i artystom generała armii Andersa. Ale dziś w sposób szczególny ten koncert dedykujemy szczególnej osobie, która jest dziś z nami. Chcemy podziękować panu ministrowi Janowi Józefowi Kasprzykowi, który już od lat pielęgnuje pamięć o polskiej historii. Jest człowiekiem pełnym życiowego realizmu, więc ma świadomość, że naszej polskiej historii zmienić nie możemy, ale też wie, że bez korzystania z doświadczenia historycznego nie uda się stworzyć bezpiecznej, suwerennej i żyjącej w dobrobycie Polski.- powiedział dr Nawrocki przed dekoracją.
 
Pan minister stara się, nie tylko w Polsce, ale też na wszystkich szerokościach geograficznych, żeby o polskich bohaterach i tak ważnych dla nas wartościach mówić. Jednogłośną decyzją kapituły przyznaje panu ministrowi złoty medal Reipublicae Memoriae Meritum. Na jego rewersie widnieją słowa tak bliskiego mu marszałka Józefa Piłsudskiego: Naród bez pamięci przestaje być narodem- wskazał Nawrocki. Za budowanie świadomej swojej przeszłości, czerpanie z tej przeszłości mocy i siły serdecznie dziękuję i gratuluję Panu ministrowi.- podsumował szef IPN.
 
Po wystąpieniu nastąpiło uroczyste wręczenie medalu szefowi UdSKiOR, któryosobiście wręczył prezes IPN dr Karol Nawrock.
Następnie głos zabrał minister Jan Józef Kasprzyk
 

Jest to medal i odznaczenie Instytutu Pamięci Narodowej przyznawane tym, którzy w sposób szczególny starają się propagować polską historię, opowiadać o niej, tworzyć wspólnotę dumnych wolnych Polaków. Jestem ogromnie zaszczycony, że dzisiaj mogłem je otrzymać — powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość. Bo te pięć pokoleń łączy wspólna idea - służba Polsce, dumnej, wolnej i na zawsze niepodległej. Tego +genu wolności+ nikt z nas nie otrzymał, po to by zachować go tylko dla siebie. Musimy przekazywać go następnym pokoleniom, bo otrzymaliśmy go w darze od naszych poprzedników. Ten gen wolności stotnie wyróżnia nas wśród innych narodów - podkreślił szef UdSKiOR, przypominając słowa marsz. Piłsudskiego: ducha wolności w Polakach zabić się nie da. - podkreślał

 

Jest to medal i odznaczenie Instytutu Pamięci Narodowej przyznawane tym, którzy w sposób szczególny starają się propagować polską historię, opowiadać o niej, tworzyć wspólnotę dumnych wolnych Polaków. Jestem ogromnie zaszczycony, że dzisiaj mogłem je otrzymać — powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Ceremonię medalową w Studio Koncertowym Polskiego Radia uświetnił koncert z cyklu Artyści Andersa
"...w drodze" z utworami legendarnych kompozytorów i autorów tekstów: Jerzego Petersburskiego, Mariana Hemara, Henryka Warsa i Alfreda Schutza.
Jan Józef Kasprzyk urodził się 12 marca 1975 r. Jest historykiem, urzędnikiem państwowym, publicystą, działaczem społecznym i samorządowcem. Od 13 września 2017 r. stoi na czele Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
 
Medal Reipublicae Memoriae Meritum przyznawany jest instytucjom, organizacjom lub osobom fizycznym, które pracują na rzecz zachowania pamięci o ogromie ofiar, strat i szkód poniesionych przez naród polski w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu; patriotycznych zmaganiach Narodu Polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem, czynach obywateli dokonywanych na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego i w obronie wolności oraz godności ludzkiej, angażują się w inicjatywy społeczne mające na celu trwałe upamiętnianie wydarzeń z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wybitnych obywateli zasłużonych w walce o niepodległość Państwa Polskiego, wspierają IPN w działalności naukowej, edukacyjnej, wystawienniczej i wydawniczej dotyczącej szczególnie ważnych wydarzeń z historii najnowszej i prowadzą społeczną opiekę nad grobami i cmentarzami wojennymi w kraju i poza granicami.
 
 

Kalendarium

Grudzień
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Pożegnania

Z głębokim smutkiem zawiadamiam,
że 28 listopada 2023 roku zmarł

 

ŚP
ppłk Waldemar Jerzy Nowakowski
ps. „Gacek”

 

urodzony 3 stycznia 1933 roku w Warszawie.

nr 9 (393) Wrzesień 2023

202309