W niedzielę, 13 grudnia br., w Dniu Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, minister Jan Józef Kasprzyk upamiętnił w Warszawie 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce składając kwiaty na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu.

 

Oddając hołd kapłanowi, zamordowanemu przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu terroru w 1984 roku, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w sposób symboliczny uczcił pamięć wszystkich ofiar stanu wojennego oraz innych zbrodni popełnionych przez władze PRL na jej obywatelach.

 

Kapelan warszawskiej „Solidarności” i obrońca praw człowieka, który w trakcie stanu wojennego organizował comiesięczne Msze święte za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki stał się jednym z symboli ofiar komunizmu i walki o wolność.

 

--

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony niezgodnie z Konstytucją PRL 13 grudnia 1981 roku na mocy podjętej niejednomyślnie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku. O jego wprowadzenie wnioskowała Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego – tymczasowy, niekonstytucyjny organ władzy, a faktycznie nadrzędny wobec konstytucyjnych władz państwowych. Wprowadzenie stanu wojennego na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej poparł Sejm PRL uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 roku.

 

W trakcie trwania stanu wojennego (do 22 lipca 1983 roku) internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek”, którzy zginęli podczas pacyfikacji strajku 16 grudnia 1981 roku. 6 grudnia 2002 roku Sejm RP przez aklamację uchwalił dzień 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

 


 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty