21 lipca br., na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wziął udział w ceremonii wręczenia proporca rozpoznawczego dla Dowódcy 1. Batalionu Czołgów. Uroczystość była dopełnieniem przekazania tradycji 3. Batalionu Pancernego AK „Golski", które miało miejsce w ubiegłym roku.

 

Po ceremonii minister Kasprzyk odznaczył medalami „Pro Patria” kombatantów m. in. Irenę Paprocką sanitariuszkę 3.BPanc AK „Golski”. Ponadto zostali wyróżnieni: Anna Rostocka, Aleksander Paweł Rostocki oraz Janusz Dipon.

 

Szef UdSKiOR zwrócił się do zebranych słowami: – Cieszę się bardzo, że żołnierze 1 batalionu Czołgów 1. Warszawskiej Brygady Pancernej będą odwoływać się do spuścizny i do katalogu wartości tak bliskich żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego i II RP - mówił minister Kasprzyk.

 

Proporzec rozpoznawczy składa się z drzewca wysokości 250 cm zakończony złotym grotem oraz płachty, która nosi barwy pancerne pomarańczowo-czarne. Z prawej strony płachty znajduje się wyszywany skrót 1 batalionu czołgów, zaś z lewej strony znajduje się wyszyty Leopard w wersji drugiej. Całość płachty wykończona jest złotym obrzeżem.

 

--

3 Batalion Pancerny AK (Batalion „Golski”) – oddział broni pancernej Armii Krajowej, działający w konspiracji na terenach okupacji niemieckiej w Polsce oraz walczący w Powstaniu Warszawskim. Przed Powstaniem stanowił VI Zgrupowanie Rejonu 3 Obwodu Śródmieście. W trakcie Powstania walczył w ramach „Podobwodu Śródmieście Południowe”. Na godzinę „W” zmobilizowano ok. 85% żołnierzy. Uzbrojenia starczyło zaledwie dla jednej trzeciej stanu. 1 kompania czołgów w składzie 47 żołnierzy dysponowała 1 pistoletem maszynowym, 5 pistoletami, 20 granatami i butelkami zapalającymi. 22 sierpnia oddział wziął udział w udanym ataku na stację telefonów przy ul. Piusa XI (obecnie Pięknej), tzw. Małej Pasty, który został przeprowadzony przez oddziały batalionu „Ruczaj” dowodzone przez kpt. Franciszka Malika ps. „Piorun”. 5 października batalion pancerny „Golski”, jako 1 batalion 72 Pułku Piechoty AK wymaszerował do niewoli przez barykadę na ul. Śniadeckich. Razem z nim wyszła część oficerów Komendy Głównej AK m.in. gen. Tadeusz Komorowski „Bór”.

 


 

nr 2 (398) 2024 luty

 

202402