Na polanie Wykus w lesie koło Wąchocka, 18 czerwca 2016 roku, odbyły się uroczystości upamiętniające dowódców Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej Jana Piwnika „Ponurego” i Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. Wziął w nich udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Z jego rąk Jednostka Strzelecka 1204 ze Skarżyska otrzymała akt nadania imienia Cichociemnych. Po polowej mszy świętej odprawionej przy kaplicy Matki Boskiej Bolesnej na Wykusie, ślubowanie złożyli młodzi strzelcy.

 

To święte miejsce Wykus, to jest miejsce, w którym od wielu lat spotykają się pokolenia, aby uzmysłowić sobie, że choć lata mijają jesteśmy jednym Narodem, który wzrasta od 1050 lat w tych samych wartościach. To tutaj przez wiele lat ze Strzelcami spotykaliśmy się z generałem Antonim Hedą „Szarym”. Mieliśmy możliwość dotykania historii i słuchania o tym, co tutaj wydarzyło się podczas II wojny światowej. I tu zadaliśmy generałowi trochę prowokacyjne pytanie o to, czy warto było się bić. Odpowiedź, której udzielił, moim zdaniem, kształtuje współczesne pokolenie młodych ludzi zapatrzonych w tradycję niepodległościową i militarną. Generał odpowiedział nam wówczas „Myśmy zadali sobie jedno pytanie: Czy Polacy mają być narodem heroicznym, czy skundlonym? I odpowiedź na to pytanie spowodowała, że poszliśmy do lasu, bo jesteśmy narodem heroicznym, narodem dumnym, który powstaje z każdego upadku.” – mówił do zebranych p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

W uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na wniosek Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, uhonorował Medalem „Pro Patria”: Małgorzatę Balasińską, Dariusza Sławomira Dąbrowskiego, Inspektora Dariusza Sylwestra Góździa, Konrada Jędrzejczyka, Inspektora Doktora Rafała Grzegorza Kochańczyka, Lidię Kołodziejczyk, Waldemara Kołodziejczyka, Marka Materka, Szczepana Antoniego Mroza, Roberta Pióro, Katarzynę Pyzik, Sławomira Sędybyła, Sebastiana Staniszewskiego, Renatę Marię Ściślewską–Skrobisz.

 

Wyróżniającym się policjantom Komendant Główny Policji nadinspektor dr Jarosław Szymczyk wręczył odznaki im. Jana Piwnika "Ponurego". W uroczystościach, którym oprawę zapewniła asysta honorowa policji, wzięli udział między innymi Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Dariusz Augustyniak, przedstawiciele władz samorządowych oraz  kombatanci, strzelcy, harcerze i okoliczni mieszkańcy.

 

Organizatorami dorocznych uroczystości na Wykusie od trzech lat, przejęli tę rolę po zmarłym Zdzisławie Rachtanie „Halnym”, są przede wszystkim harcerze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, na czele z harcmistrzem Rafałem Obarzankiem i świętokrzyska Policja.

 

Polana Wykus znajduje się w Sieradowickim Parku Krajobrazowym. Już podczas Powstania Styczniowego znajdowały tam schronienie odziały polskie. W 1943 roku zorganizowano na wzniesieniu bazę wypadową dla oddziałów Jana Piwnika „Ponurego”. W miejscu, gdzie obozował „Ponury” i jego żołnierze znajduje się kapliczka z obrazem Matki Bożej z Wykusu.