W intencji Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy w minioną niedzielę, 20 marca br. w Katedrze Wawelskiej została odprawiona uroczysta Msza św. Zainaugurowała ona symboliczne obchody imienin Pierwszego Marszałka Polski, zorganizowane w Krakowie z inicjatywy środowisk piłsudczykowskich. W wydarzeniu uczestniczyła oficjalna delegacja Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z Janem Józefem Kasprzykiem.


Tradycja świętowania imienin Marszałka została zapoczątkowana ponad 100 lat temu przez członków Związku Strzeleckiego. Zwyczaj ten szybko rozpowszechnił się wśród zwolenników i podkomendnych Józefa Piłsudskiego, a wraz ze wzrostem jego popularności, także w szerszej skali społecznej. W środowiskach piłsudczykowskich do dzisiaj zachował wysoką rangę, czego wyrazem są lokalne uroczystości organizowane w okolicach dnia imienin Marszałka przypadających dokładnie na 19 marca.


Zgodnie z coroczną tradycją, w minionym tygodniu pamięć o Józefie Piłsudskim została symbolicznie uczczona podczas uroczystej, niedzielnej Mszy św. odprawionej w Katedrze Wawelskiej świętych Wacława i Stanisława. Uczestniczyli w niej licznie przybyli przedstawiciele środowisk piłsudczykowskich z Krakowa, Kielc oraz Warszawy. Po liturgii uczestnicy zeszli do Krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie znajduje się sarkofag Józefa Piłsudskiego.


- W imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego spotykamy się, by podziękować mu za to, co było udziałem jego życia, a tym samym stało się udziałem wspólnoty, jaką jest naród i państwo. Dziękujemy i oddajemy hołd za to, że dał Polsce wolność, granice, moc oraz szacunek – zwrócił się do zebranych szef UdSKiOR.


Zdaniem ministra Jana J. Kasprzyka koncepcje polityczne Piłsudskiego nabierają jeszcze większego znaczenia w kontekście tragicznych wydarzeń, jakie na naszych oczach rozgrywają się dziś na Ukrainie.


- Przed Polską i Polakami Marszałek Józef Piłsudski postawił ogromne zadanie, które realizować musi każde pokolenie. To zadanie polega na czynieniu Rzeczypospolitej wielką i silną. Testament Piłsudskiego wybrzmiewa w ostatnich tygodniach z pełną mocą. W tej części Europy i świata Polska nie może pozwolić sobie na słabość ani małość, a polscy obywatele na brak odwagi. Marszałek Piłsudski czynił wszystko, aby jego myśl federacyjna mogła się ziścić: by w tej części Europy powstały dwa silne i połączone ścisłym sojuszem państwa, które odsuną imperium zła jak najdalej na wschód od granic Rzeczpospolitej, od Europy. 102 lata temu to się jednak nie udało. Miejmy nadzieję, że wykuwające się dziś w sercach Polaków i Ukraińców braterstwo stanie się początkiem realizacji wielkiego przesłania i marzenia Marszałka – puentował Kasprzyk.


Po wspólnej modlitwie przedstawiciele środowisk piłsudczykowskich m.in. Komitetu Opieki nad Kopcem J. Piłsudskiego, oddziału małopolskiego Związku Piłsudczyków i Towarzystwa im. J. Piłsudskiego złożyli kwiaty przy grobie ojca polskiej niepodległości. Na zakończenie uroczystości uczestnicy odśpiewali „Marsz Pierwszej Brygady” – jeden z najbardziej znanych utworów wojskowych, stworzony specjalnie dla Pierwszej Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.

 

nr 2 (398) 2024 luty

 

202402