Uczestnicy LI (36. po wojnie) Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej 5 sierpnia 2016 roku wzięli udział we Mszy Świętej w Katedrze Wawelskiej. Następnie przeszli do Krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie złożono kwiaty na grobach Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich. Po uroczystościach w katedrze uczestnicy marszu wraz z asystą wojskową i orkiestrą przeszli na Plac o. gen. Adama Studzińskiego, gdzie złożono kwiaty przy Krzyżu Katyńskim.

 

Wieczorem na Rynku Głównym w Krakowie rozpoczęło się wspólne śpiewanie piosenek legionowych.

 

To jest piękna tradycja, że w wigilię wymarszu ku wolności spotykają się wolni Polacy, aby śpiewać te piosenki, które towarzyszyły naszym praojcom w ich drodze do wolności. Józef Piłsudski w „Moich pierwszych bojach” pisał, że Austriacy z zachwytem patrzyli  na Strzelców i mówili „Strzelcy śpiewają”, bo Strzelcy śpiewali w każdej sytuacji. Zarówno wtedy kiedy było im źle, jak i kiedy byli radośni. Śpiewajmy zatem te piosenki, które oni wówczas śpiewali. Są one tak różne, jak różne były nastroje duszy żołnierskiej. To piękna tradycja, że możemy tu się spotykać i śpiewać z wielkim poczuciem dumy, bo każda piosenka legionowa to piosenka dumna – mówił do zebranych p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który brał udział w uroczystościach.

 

Podczas wieczornego apelu przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego Jan Józef Kasprzyk uhonorował medalami „Pro Patria” Marcina Bicza, Romana Burka, Adama Dłużniaka, Jerzy Dobrowolskiego, Andrzeja Górskiego, Wojciecha Piotrowskiego, Jacka Smagowicza, Leszka Sykulskiego, Małgorzatę Urbańczyk.

nr 2 (398) 2024 luty

 

202402