W Jednostce Wojskowej „AGAT” w Gliwicach 9 stycznia 2016 r. uroczyście obchodzono 96. urodziny kpt. Aleksandra Tarnawskiego – ostatniego żyjącego Cichociemnego Spadochroniarza Armii Krajowej. Podczas uroczystości p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował Jubilata medalem „Pro Patria” oraz repliką szabli oficerskiej.

Ten medal to dowód naszej wdzięczności za dzieło Pana życia. Honorujemy nim osoby, które są szczególnie zasłużone dla Rzeczypospolitej. Pan Kapitan jest jednym z tych 316 najwspanialszych rycerzy niepodległości, którzy w latach II wojny światowej przyczynili się do tego, żebyśmy my byli wolni. Wyrażamy swoją wdzięczność za to, że jest Pan bohaterem naszej wolności i niepodległości – powiedział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Aleksander Tarnawski ps. „Upłaz”, „Wierch” urodził się 8 stycznia 1921 roku w Słocinie. Został zmobilizowany we wrześniu 1939 roku, zaś w październiku tego samego roku przedostał się na Węgry. W grudniu dotarł do Francji. Został wcielony do 1. Pułku Piechoty 1. Dywizji Grenadierów. W kwietniu 1940 roku skierowano go do Szkoły Podchorążych Piechoty w Coëtquidan. W czerwcu 1940 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył Szkołę Podchorążych Broni Pancernej w Crawford, a następnie otrzymał przydział do 1. Pułku Pancernego stacjonującego w Szkocji. Zgłosił się do służby w kraju w marcu 1942 roku. Skierowano go na przeszkolenie w oddziałach brytyjskich. Od października 1943 roku był w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza. W marcu 1944 roku został mianowany porucznikiem.

 

W nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 roku w ramach operacji „Weller 12” został zrzucony w okolicach wsi Baniocha. Przydzielony do Okręgu AK Nowogródek służył w 3. Kompanii 7. Batalionu 77. Pułku Piechoty AK. Po zajęciu okręgu przez Armię Czerwoną przedostał się do Otwocka.

 

Po zakończeniu wojny ukończył studia chemiczne. Pracował na Politechnice Śląskiej oraz w Instytucie Przemysłu Tworzyw i Farb w Gliwicach. Został odznaczony Krzyżem Walecznych.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty