Łączy nas wdzięczność wobec pokolenia Armii Krajowej, które przeniosło sztandar niepodległości we współczesne czasy. Łączy nas dzisiaj pamięć o tych, którzy zginęli walcząc z niemieckim i sowieckim okupantem – mówił do zebranych na uroczystościach kończący obchody 75. rocznicy przekształcenia ZWZ w AK p.o. Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Rozpoczęła je msza święta w intencji żołnierzy AK, którą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawił biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek.

 

Przed nabożeństwem biskup wręczył prezesowi Światowego Związku Żołnierzy AK prof. Leszkowi Żukowskiemu i jego małżonce Irenie medale „Milito Pro Christo”. Odznaczenia przyznawane są za „dawanie świadectwa i zabieganie o to, aby duch Chrystusowy przemieniał duszę narodu oraz kształtował postawy społeczne ludzi polskiej ziemi”. W homilii biskup podkreślił, że utworzenie Armii Krajowej służyło zjednoczeniu Polaków w jednej organizacji wojskowej i oddzieleniu jej od sporów politycznych. Po mszy odbyła się uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

 

Łączy nas dziś wszystkich wielka wdzięczność za to, co uczynili państwo w latach ostatniej wojny i w latach powojennych – mówił do Żołnierzy AK p.o. Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Łączy nas pamięć w stosunku do tych, którzy w latach powojennych za przynależność do Armii Krajowej płacili najwyższą cenę, często cenę życia. Łączy nas dziś pamięć wobec tych, którzy odeszli na wieczną wartę w ostatnich latach, miesiącach i dniach – mówił. Przywołując m.in. słowa marszałka Józefa Piłsudskiego przypomniał też, że cały wysiłek II Rzeczypospolitej służył temu, aby obudzić i rozbudzić ducha narodu. I to zadanie udało się wyśmienicie. Wychowane zostało pokolenie pokolenie najpiękniejsze w polskich dziejach, pokolenie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, które było uosobieniem ducha narodu. Nie byłoby niepodległej Polski, gdyby nie wy, żołnierze Armii Krajowej. Gdyby nie wy, pokolenie Polskiego Państwa Podziemnego, które nie stawiało pytań „po co?” i „za ile?”, które nie uważało, że wolność można wykorzystywać dla czyjejś prywaty czy doktryny.

 

Ceremonię przed Grobem Nieznanego Żołnierza zakończyło składanie wieńców.

 

Na Placu Piłsudskiego zebrali się weterani Armii Krajowej, powstańcy warszawscy, kombatanci innych polskich formacji wojskowych z lat II wojny światowej, a także przedstawiciele m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, Sejmu i Senatu, ministerstw, w tym MON i MKiDN, Wojska Polskiego, cywilnych i wojskowych służb specjalnych, Instytutu Pamięci Narodowej. Obecni byli harcerze z głównych organizacji harcerskich, m.in. ZHP i ZHR.

 

Uroczystości upamiętniające przemianowanie Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową zorganizowali wspólnie Światowy Związek Żołnierzy AK i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Obchody honorowym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

 

nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty